İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tunceli’de yeni yıl öncesi ‘Gağan’ kutlaması

“Gağan etkinliğinde toplanan eşyalar, yiyecekler yörede bulunan fakir ve yoksul ailelere dağıtılır”

Alevi geleneklerine göre yeni yılın gelişi olarak kutlanan ‘Gağan’ etkinlikleri, Tunceli’de başladı.

Her yıl 28 Aralık- 13 Ocak tarihleri arasında kutlanan Gağan nedeniyle yüzlerce kişi, kent merkezindeki Seyit Rıza Meydanı’nda toplandı. Burada sergilenen ortaoyununu izleyen kalabalık daha sonra davul zurna eşliğinde halay çekti.

Aleviler arasında ‘Hak lokması’ olarak adlandırılan lokma dağıtıldı. Hazırlanan yöresel yemekler de Alevi Dedesi Hasan Kılavuz’un dua etmesinin ardından yenildi.

“Gağan yoksullara sahip çıkmanın anlamıdır”

Tuncelili sanatçı Metin Kahraman, Gağan’ın Alevi inancına göre 3 aylık ibadet takviminin başlangıç günü olduğunu anlatarak, “Ortaoyununda gelin bu dünyayı temsil ediyor ve bu dünyanın insanlarının, gelip geçiçi olduğunu gösteriyor. Gağan, fakirlere ve yoksullara sahip çıkılmanın anlamıdır aynı zamanda. Gağan etkinliğinde toplanan eşyalar, yiyecekler yörede bulunan fakir ve yoksul ailelere dağıtılır. Fazlası toplanır ve hep birlikte yenilir. Gağan, Aleviler için çok eski kültürel bir gelenektir. Unutulmaya yüz tutmuştu biz bunu yaşatmak için çabalıyoruz” dedi.


http://www.t24.com.tr/haber/tuncelide-yeni-yil-oncesi-gagan-kutlamasi,786803?fbclid=IwAR0dQ857WoTE4NWZVa-sVZfMcpva2xizv-_iKOGVqR_Q3in-0vHjFfK48MY

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: