İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hollanda’da Kemal Sunal’ı hatırlatan olay

***HyeTert, bu kaynağın ve/veya içeriğin yanlış ve/veya yanıltıcı bilgiler ve/veya soykırım inkarcılığı, ırkçılık, ayrımcılık ya da nefret suçu içerdiği/yaydığı kanısındadır. Metni paylaşmadan önce bu uyarıları göz önüne alarak, içeriği ve/veya kaynağı güvenilir kaynaklardan kontrol ediniz.***

 

Hollanda’da haklarında sınır dışı edilme kararı verilen Ermeni bir mülteci aile için kilisede günlerdir ayin düzenleniyor. Ayin, aileye dua etmek için değil, ayin sırasında polisin kiliseye giremiyor oluşunu değerlendirmek için yapılıyor. Ayin 800 saattir devam ediyor. Hollanda’daki bu eylem Kemal Sunal’ın Zübük filmini hatırlattı. Düşmanlarından kaçan Zübük, öldürüleceğini anladığı an namaza başlıyor. Onlar da Zübük’ün namazını bitirmesini beklerken Zübük kaçmayı başarıyor.

Hollanda’nın Lahey kentindeki bir kilisede yaşanan olay Kemal Sunal’ın Zübük filmini aratmadı. Kilise, sığınma başvurusu reddedilen bir Ermeni ailenin sınır dışı edilmesini engellemek için 800 saattir durmaksızın ayin düzenliyor. Hollanda yasalarına göre, polis ayin sırasında kiliselere giremiyor.

Yüzlerce pastör ve gönüllünün katılımıyla düzenlenen ayinler beş hafta önce başladı. Hollanda Protestan Rahipler Birliği Başkanı Theo Hettema, CNN televizyonuna aileye destek için ayinlere “gerektiği kadar” devam edeceklerini söyledi.

Hettema, “Tanrı’yı ve komşumuzu sevmek istiyoruz. Bu da sevgimizi göstermek için önemli bir fırsat” dedi.

Üç çocuklu Tamrazyan ailesi, Nisan 2010’dan beri Hollanda’da yaşıyor. Siyasi sığınma başvuruları reddedildikten sonra ülkeyi terk etmeleri istenen ailenin polisten kaçmak için kiliseye sığındığı belirtiliyor.

Başlangıçta ailenin zarar görmemesi için gizli yapılan ayinler zaman içinde bir gönüllü eylemine dönüştü. 21 yaşındaki Hayarpi Tamrazyan, Twitter’dan sık sık ayinle ilgili mesajlar yazıyor.

Kapıda polisin beklemediği ancak kilisenin izlendiği belirtiliyor.

Tamrazyan ailesi, ayinlerden sonra hükümetin duruma müdahale etmesini umuyor.

Hollanda yasaları beş yıldan daha uzun süre ülkede yaşayan çocuklar için af çıkarılabilmesine izin veriyor. Ancak bu başvuruların çoğunun reddedildiği söyleniyor.

Çocukları Koruma Örgütü’nden Martine Goeman, ülkede Tamrazyanlar’ın durumunda en az 400 çocuğun bulunduğunu söyledi.

 


https://www.sonhaberler.com/gundem/hollanda-da-kemal-sunal-i-hatirlatan-olay-h669936.html

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: