İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Van Gölü’ndeki Akhtamar Adası içme suyuna kavuştu(Fotolar)

VAN’ın Gevaş (Erm.-Vostan)  ilçesinde bulunan ve tarihi Akhtamar Kilisesi’ne de ev sahipliği yapan Van Gölü’ndeki Akhtamar Adası, içme suyuna kavuştu.

Yaklaşık 6 ay önce başlayan projenin tamamlandığını Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, Twitter hesabından duyurdu.

Van Gölü’ndeki Akhtamar Adası’na Gevaş’tan içme suyu götürmek için Van Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) tarafından 5 milyonluk yatırımla 25 Mayıs 2018’de içme suyu hattı projesi hazırlandı.

Her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği, Ermenilere ait Surp Haç Kilisesi’nin de bulunduğu adada proje için geçen Temmuz ayında Büyükşehir Belediyesi ile ilgili firma yetkilileri arasında imza töreni yapıldı.

Gevaş’taki Artos Dağı eteklerinde bulunan Pınarbaşı su kaynağından adaya su taşınmasını hedefleyen proje kapsamında, boru batırma işlemine ise 16 Eylül’de başlandı.

Toplam 4 kilometre olan boru hattı için yoğun bir çalışma yürütüldü. Ortalama 80 kilogram ağırlığındaki 600 beton blokla Van Gölü’ne batırılan 125 mm çapında, 25 atü’lük borular adaya ulaştırıldı. Adaya yapılan 20 metreküplük depo aracılığıyla da tarihi görünümlü 5 çeşmeyle Akhtamar’a içme suyu verildi.


https://www.ermenihaber.am/tr/news/2018/11/08/Van-Akhtamar-Akdamar-su/141077

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: