İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kaf Sin Kaf nedir? Karşıyaka Spor Kulübü kaç yaşında? Karşıyaka marşı sözleri!

100. yılını çoktan geride bırakan kulüplerden Karşıyaka Spor Kulübü’nün doğum günü geldi. Taraftarlar sosyal medyada Kaf Sin Kaf tezahüratı ile kutlama yapıyor. Kaf Sin Kaf nedir? Karşıyaka Spor Kulübü kaç yaşında? Karşıyaka marşı sözleri! Konu hakkındaki bilgiler haberimizde…

Karşıyaka Spor Kulübü’nün kuruluş yıldönümü sosyal medyada kutlanmaya başladı. Kırmızı yeşilli takımın taraftarları kutlama mesajları paylaşıyor. Kaf Sin Kaf nedir? Karşıyaka Spor Kulübü kaç yaşında? Karşıyaka marşı sözleri! Merak edilen soruların yanıtlarını bu haberde bulabilirsiniz.
karsiyaka-kac-yasinda-kafsinkaf-3Vej

İzmir, Karşıyaka’da faaliyet gösteren Karşıyaka Spor Kulübü, 1 Kasım’da 106. yaşını kutladı. Kırmızı yeşilli takımın resmi sitesinden yapılan kutlama paylaşımının ardından Karşıyaka taraftarları, takımlarının 106. yaşını “KafSinKaf106yaşında konu başlığı ile kutladı.

İzmir, Karşıyaka’da faaliyet gösteren Karşıyaka Spor Kulübü, 1 Kasım’da 106. yaşını kutladı. Kırmızı yeşilli takımın resmi sitesinden yapılan kutlama paylaşımının ardından Karşıyaka taraftarları, takımlarının 106. yaşını “KafSinKaf106yaşında konu başlığı ile kutladı.

Müzik Hocası Halit beyin 1925 yılında bestelediği Piyanist Cemil’in çalarak tanıttığı,Umumi Kaptan Cemal Ahmet Umar’ın sözlerini yazdığı, KSK camiasının yıllardır dilinden düşürmediği Karşıyaka Marşı şöyledir :

KARŞIYAKA MARŞI SÖZLER
Kaf-Kaf-Kaf, Sin-Sin-Sin, Kaf-Sin-Kaf (Nakarat)

Çok yaşa şanlı Kaf-Sin-Kaf çok yaşa

Taç ettik gençlikte biz seni başa (Nakarat)

Gençliği yaşatmaktır gayemiz

Kaf-Sin-Kaf gençleriyiz

Kalmasın kalbinde acı bir sızı

Ufkunda sallansın yeşil-kırmızı (Nakarat)

Gençliği yaşatmaktır gayemiz

Kaf-Sin-Kaf gençleriyiz

Kaf-Kaf-Kaf, Sin-Sin-Sin, Kaf-Sin-Kaf (Nakarat)

KARŞIYAKA
Karşıyaka Spor Kulübü, İzmir’in 1912 yılında kurulan ilk spor kulübüdür.

“Kaf Sin Kaf” K.S.K harflerinin eski dilde okunuşudur. Renkleri yeşil-kırmızıdır. Karşıyaka Spor Kulübü armasının içinde ay-yıldız taşıma hakkına sahip olan üç kulüpten biridir. Kaf Sin Kaf’ın yerine bugün kısaca Kaf Kaf ‘da denir.

Kulüp, en büyük ününü futbolla yapmakla birlikte, atletizm, basketbol, hentbol, yelken ve yüzme sporlarında Türkiye şampiyonluklarına ulaşmıştır.

Karşıyaka futbol takımı, şu anda 2. Lig’de yer almaktadır. Basketbol takımı ise Basketbol Süper Ligi’nde mücadele etmektedir. Basketbol takımı, 1986-87 ve 2014-15 sezonlarında şampiyon olmuştur. Ayrıca 2012-2013 sezonunda, Avrupa kupalarından FIBA Eurochallenge Kupası’nda final oynamıştır. Karşıyaka Spor Kulübü futbol ve basketbol haricinde başta voleybol olmak üzere birçok branşta faaliyetini sürdürür. 1980 de ise Göztepe-Karşıyaka maçını 80.000 seyirci izlemiş Türkiye’de ve Dünya’da (2. lig) seyirci rekoru kırılmıştır. 8 Ekim 2016 tarihinde FIFA tarafından Ofeodu ve eski futbolcularına alacaklarını ödemedikleri için 2 dönem transfer cezası almıştır.

Tarihçe
İttihat ve Terakki Partisi’nin İkinci Meşrutiyet’i ilan ettiği 1908 yılında Türkiye‘de futbol genellikle yabancılar tarafından oynanmaktaydı. İzmir’deki bütün takımlar Rumlar, Ermeniler ve İngilizler tarafından kurulmuştu. Panionios ve Apollon bu takımların önde gelenleriydi. Maçlar azınlıklar arasında oynanmaktaydı ve bu azınlıklar diğer şehirlerde olduğu gibi İzmir’de de futbola hakim durumdaydılar. Bu tarihte Kadızade Zühtü Işıl, Kadızade Raşit, Süreyya İplikçi, Refik Civelek, Osman Nuri ve Örnekköylü Hüseyin’den oluşan 6 Karşıyakalı genç aralarında para toplayarak satın aldıkları futbol topuyla Rus asıllı Karşıyakalı bir aileye ait olan boş bir arsada futbol oynamaya başladılar.

Bu arsada futbol oynadıklar bir gün yağmurun çiselemesi üzerine bir zeytin ağacının altına sığınan gençler,azınlıkların futbol sahasındaki egemenliğine başkaldırı hareketi olarak kendi kulüplerini kurmaya karar verdiler ve 1 Kasım 1912 (1328) tarihinde Karşıyaka Muaresei Bedeniye Kulübü’nü yani bugünkü adıyla Karşıyaka Spor Kulübü’nün kuruluşunu gerçekleştirdiler. Kuruluş aşamasında altı genç ile birlikte Hüsnü Tonak, Tahir Bor, Fevzi Fikri Altay ve Sezai Çullu’da yer almıştır. Bu tarihten 1914’te Altay’ın kuruluşuna kadar Karşıyaka, İzmir’deki tek Türk spor kulübü idi.

Karşıyaka’nın tarihindeki ilk on biri Kaptan Raşit Kadızade, Suat Karşıyaka, Refik Civelek, Kaleci Salih, Çakır Kemal, Örnekköylü Hüseyin, İtalyan Hanri Barter, Kemal Paşalı Sarı Ali, Muharrem Hüsamettin ve Zühtü Işıl’dan oluşmaktaydı. Kurulan bu takım, Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı’na kadar yabancılarla birçok çekişmeli maç oynamıştır.

Karşıyaka Spor Kulübü, kuruluşundan Kurtuluş Savaşı’na kadar geçen sürede hiçbir maçta yenilmemiş, İtalyan ve Yunan şampiyonlarını birçok kez yenerek bu kulüplerin kapatılmasına sebep olmuştur.

Karşıyaka Kulübü’nün bir numaralı üyesi ve kurucusu olan Kadızade Zühtü Işıl, I. Dünya Savaşı ve Millî Mücadele’de 8 yıl birçok cephede savaşmış, hatta Filistin cephesinde “Kanal Harekatı” sırasında İngilizler’e esir düşmüştür.

Kurtuluş Savaşı yıllarında İzmir’in çoğunluğunu Rum, Fransız ve diğer yabancılar oluştururken, Karşıyaka ise Türklerin yoğun yaşadığı bir yerleşim birimiydi. Bugün için söylenen “Biz Karşıyakalıyız” ifadesi de Türklerin Anadolu’ya geçerken kendilerini tanıtmak için kullandığı bir parolaydı. Bu parola ile “Biz Türküz” denilmektedir.

Santrafor olarak oynayan eski Başbakanlardan Adnan Menderes’in de bulunduğu takım Kurtuluş Savaşı’na katılarak birçok cephede savaşmıştır. İzmir’e ilk giren Türk kuvvetleri içinde Karşıyakalı bazı sporcular da bulunmaktaydı.

Mustafa Kemal Atatürk İzmir’in yeniden Türk kuvvetlerinin kontrolü altına girdiği gün geceyi Karşıyaka’daki bir köşkte geçirmiştir.

O yıllarda İzmir’de Göztepe, Altınordu,İzmirspor ve Bucaspor gibi kulüpler henüz kurulmamıştı. Karşıyaka ile birlikte tek Türk takımı Altay idi.

13 Ekim 1925 tarihinde kulübü ziyaret eden Mustafa Kemal Atatürk kulübün şeref defterine şu satırları yazmıştır: “Karşıyaka Spor Kulübü’nde karşı karşıya bulunduğum gençlik iftihara çok şayandır. Bu gençlik muvacehesinde istikbalin kuvveti, saadeti ne bariz görülmektedir.”

Karşıyaka 1926 yılında İzmir şampiyonu olmuştur. Bu şampiyonluktan sonra 24 Haziran 1926 tarihinde Atatürk’ün kulübe ikinci ziyareti gerçekleşmiştir. İsmet İnönü ve Fahrettin Altay ile kulübü ziyaret eden Atatürk, Karşıyaka Spor Kulübü’nün cepheden döndükten sonra yeniden kurmuş olduğu takımı ile İzmir Ligi’nde yabancı rakipleri ile yaptığı mücadele sonucunda hiç gol yemeden şampiyon olduğunu öğrenmiş ve bunun üzerine kulübün ambleminde ay-yıldız kullanılmasını istemiştir.

Bu ziyaretinde de şeref defterine şunları yazmıştır: “Bu defa ki ziyaretimde geçen aylarda masarrıf ve mesai hizmetin kıymetli asarını gördüm. Teşekkür ve tebrik ederim.”

1937’de arasında dönemin İzmir Valisi Fazlı Güleç’in zorlaması sonucu Yamanlarspor adıyla Bornovaspor’la birleşti. Bu birleşme 1944’e kadar devam etti. 1951-1959 yılları arasında 8 amatör branşta İzmir şampiyonluğu elde eden Karşıyaka 17 branşta faaliyette bulunan tek spor kulübüdür.

“Kaf Sin Kaf” ise Osmanlıca’daki “ﻕ ﺱ ﻕ”(K S K)’den gelmektedir.

Karşıyaka Spor Kulübü günümüzde 9 branşta faaliyetlerini sürdürmektedir.


https://www.superhaber.tv/kaf-sin-kaf-nedir-karsiyaka-spor-kulubu-kac-yasinda-karsiyaka-marsi-sozleri-haber-146905

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: