İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

New York Times: Ermenistan’ın geleceği onun geçmişi kadar zengin olabilir

The New York Times gazetesi New York’taki Metropoliten Müzesinde “Armenia” başlıklı gösterişin ardından Ermenistan’ın tarihi, günümüzdeki durumu ve geleğe yönelik perspektifleri hakkında uzun bir makale yayınladı.

Ermenistan’ın Bağımsızlık günü 21 Eylül tarihinde Metropoliten müzesinde açılan “Armenia” gösterişini “Kusursuz güzellik” olarak değerlendiren gazete makalede Ermenistan’da son zamanlarda yaşanan siyasi olaylarını da ele aldı. Muhalefet lideri Nikol Paşinyan’ın Ermenistan Başbakanı olarak seçilmesiyle sonuçlanan süreci özetlyerek makale yazarı şiddetsiz Kadife devriminin hayata geçirilmesinde özellikle Ermeni gençlerin katılmasını ve onların ağırlık olduğunu vurguladı.

Ermenistan’ın geçmişine de değinerek New York Times gazetesi “2018 ilk baharında biz anladık ki Ermenistan’ın geleceği onun geçmişi kadar zengin olabilir” ifadelerine yer verdi.

Metropoliten’deki “Armenia” başlıklı gösterişinin açaılışında Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve Tüm Ermeniler Katolikosu İkinci Garegin’in katıldığını hatırlatarak yazar Ermeni halkın hayatında kilisenin önemli yerde olduğunu da vurguladı.

Ermenistan, Trdat Büyük kralı döneminde dünyada Hristiyanlığı devlet dini olarak kabul eden ilk ülke olarak nitelendiriliyor. Ayrıca yazıda Ermenistan’ın kendine özgü çok zengin bir kültürel mirasa sahip olduğunu ve gösterişte Hristiyanlığı kabul ediliş tarihinden 16’ıncı yüzyıla, Ermeni matbaacılığının ortaya çıkışına kadar uzanan dönemine ait yaklaşık 140 nümüne sergilendiği belirtildi.


https://www.ermenihaber.am/tr/news/2018/10/26/New-York-Times-Ermenistan/140083

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: