İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Vatan Partisi’nden Oktay’a ‘soykırım’ yanıtı: Bırakın mücadele etmeyi, engellemeye çalıştınız!

***HyeTert, bu kaynağın ve/veya içeriğin yanlış ve/veya yanıltıcı bilgiler ve/veya soykırım inkarcılığı, ırkçılık, ayrımcılık ya da nefret suçu içerdiği/yaydığı kanısındadır. Metni paylaşmadan önce bu uyarıları göz önüne alarak, içeriği ve/veya kaynağı güvenilir kaynaklardan kontrol ediniz.***

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın ‘Ermeni soykırımı’ yalanını ‘Türk Tarih Kurumu gibi resmi kurumlar ve diplomatlarımızın gayretleri’ ile çözüldüğünü iddia etmişti. Vatan Partisi’nden Oktay’a yanıt geldi: O dönem bırakın desteklemeyi Perinçek’in AİHM mücadelesini engellemeye çalıştınız!

Vatan Partisi MKK Üyesi ve dönemin Talat Paşa Komitesi Genel Sekreteri Ferit İlsever ve Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yunus Soner, bugün saat 11:00’de, Vatan Partisi İstanbul İl Başkanlığı’nda düzenledikleri bir basın toplantısıyla, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın tarihi ve gerçekleri nasıl çarpıttıklarını açıkladı.


İlsever’in açıklaması şöyle:

“Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 18 Türk Tarih Kongresi’nde yaptığı konuşmada “Ermeni soykırımı” yalanının asıl failini, AK Parti hükümetinin bu yalana teslim olan tutumunu ve bu yalanı ortadan kaldıran tarihsel mücadeleyi gizlemeye çalışmaktadır… Ama yaşanmış gerçekleri tarihin defterinden silmek mümkün değildir… Hükümetin Türkiye’yi yönetmedeki yetersizliği her konuda olduğu gibi burada da ortaya çıkmaktadır.

Hükümet soykırım yalanının parlamentolara gelmesinden hala “Ermeni Diyasporası’nı” sorumlu tutmaktadır. Böylece asıl fail gizlenmektedir.

Soykırım yalanı, ABD tarafından tedavüle sokulmuş ve yine ABD tarafından parlamentolara dayatılmıştır. Amacı, Türkiye Cumhuriyeti’ni “soykırımcı” ilan etmek ve bölmekti. Bu yüzden, ABD’nin Türkiye’deki piyonları olan PKK ve FETÖ, soykırım yalanına destek vermiştir.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, sözde Ermeni meselesinin “Türk Tarih Kurumu gibi resmi kurumlarımızın çabaları ve diplomatlarımızın gayretleri” ile çözüldüğünü iddia ediyor.

Ermeni meselesinin arkasındaki ABD’yi gizleyen, Türkiye’nin AİHM zaferini yok sayan bu yaklaşım, AK Parti Hükümetinin, Türkiye’nin bu savaşına koyduğu engellerin devamıdır:

-Türkiye’ye yönelik Ermeni meselesi kuşatması, Talat Paşa Komitesi’nin çalışmaları ile çözülmüştür.

– AK Parti Hükümeti ve Yetkilileri ve soykırım yalanı karşısında önce “sorunu tarihçilere bırakalım” demiş ve Türkiye için mücadeleden kaçınmıştır.

-2005’te AK Parti’nin AB Müzakere Çerçeve Belgesini imzaladı ve bu belgeyle Ermeni Soykırımı iddialarını kabul etti.

-Talat Paşa Komitesi Mart 2006’da Berlin’de büyük bir yürüyüş gerçekleştirdi. Binlerce Türk Alman başkentinin sokaklarına dökülürken bizzat Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Mehmet Ali İrtemçelik’i arayıp “Doğu Perinçek’in arkasından yürümeyeceksiniz” talimatını verdi. Elçiliğin iç duvarlarına, elçilik çalışanlarının mitinge katılmasını yasaklayan talimatlar asıldı.

Reklamdan sonra devam ediyor
-Dönemin AK Parti Milletvekilleri Mehmet Dülger ve Vahit Erdem’e de Erdoğan, Talat Paşa Komitesi’nden çekilme talimatı verdi.

-Talat Paşa Komitesi, soykırım yalanı ile mücadeleyi yürütürken, Avrupa Parlamentosu 2006 yılı Eylül ayında Türk Hükümeti’ne “Talat Paşa Komitesi’ni etkisiz hale getirin” talimatını vermiştir.

-21 Mart 2008’de İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Dönemin Talat Paşa Komitesi Genel Sekreteri Ferit İlsever, İstanbul Üniversitesi Rektörü Kemal Alemdaroğlu ve Talat Paşa Komitesi’nin liderleri Ergenekon tertibi ile gözaltına alındı. Bu liderler 2 gün sonra Almanya’da soykırım yalanı ile mücadele için “ırkçılık değil dostluk” paneline katılacaktı. Talat Paşa Komitesi’nin faaliyetleri bu liderlerin karşısına Ergenekon iddianamesinde suçlama olarak çıkarıldı. Tayyip Erdoğan kendisini “davanın savcısı” ilan etti.

-Aynı Adalet Bakanı, bu mücadeleye katılmamaları için sayın Rauf Denktaş ve TPK Genel Sekreteri Ferit İlsever’i, kamuoyunda “CIA ajanı olarak teşhir etmekle” tehdit etti.

-Talat Paşa Komitesi, Soykırım Yalanı’na karşı bir Türkiye Cephesi oluştururken AK Parti’nin milletvekillerini bu girişimden geri çekti.

-2015 yılında Yunanistan parlamentosunun soykırım kararını protesto etmek için Atina’ya giden Talat Paşa Komitesi, hükümetin emriyle Türk makamları tarafından Yunan makamlarına ihbar edildi ve komite üyelerinin Yunanistan’a girişi engellendi.

-Talat Paşa Komitesi İsviçre’nin meydanlarında, Lozan’da, Almanya’nın başkenti Berlin’de, yalanı destekleyen yasakları çiğneyip, binlerce Türk’ün sesiyle Avrupa’yı inletirken, Abdullah Gül gibi sözde Cumhurbaşkanları Ermeni Açılımları peşindeydi.

-Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, İsviçre’nin yasadışı kararını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşırken, Türk diplomasisi Amerikan lobi kuruluşlarından medet umdu.

-Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde Türkiye bu sorunu bitirmiştir. Ancak AK Parti çevrelerinin bunu milli bir zafer olarak görmeyip, kısır parti çekişmesi açısından bakmaktadır.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve hükümet, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararından habersiz görünmektedir.

Bu kararda Avrupa’nın en yüksek mahkemesi İsviçre’yi mahkum etmiş, Ermeni Soykırımı hakkında bir mahkeme kararı bulunmadığını tespit etmiş, bu nedenle de yalanı hukuk dışı saymıştır. Mahkeme, tarihsel değerlendirmeye bile girmiş, 1915 olaylarının Yahudi Soykırımı ile aynı kategoride değerlendirilemeyeceğini saptamıştır.

Cumhurbaşkanı Fuat Oktay ve AK Parti Hükümeti, Türkiye’nin bu milli mücadelesini geçmişte sabote ettiği için özeleştiri vermelidir. Hükümet, bugün aslen bitmiş olan Ermeni meselesinin kalıntıları ile mücadele ederken, Talat Paşa Komitesi’nin tecrübelerine dayanmalı, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve Türkiye’nin AİHM zaferini ise kılıç edinmelidir.”


https://www.aydinlik.com.tr/vatan-partisi-nden-oktay-a-soykirim-yaniti-birakin-mucadele-etmeyi-engellemeye-calistiniz-politika-ekim-2018

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: