İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Söke Belediyesi tarihe giden yolu kapadı”

Söke Güllübahçe’de bulunan, 1821 yılında Rumlar tarafından inşa edilen Aziz Nikolas Kilisesi, definecilerin hedefinden kurtulamıyor. İçi ve etrafı köstebek yuvasına çevrilen tarihi esere çıkan yolun bakımsızlığı da tepki çekiyor. Güllübahçe Kültür Turizm ve Kalkınma Derneği Başkanı Necla Artar, tarihe giden yolların bakımsızlığı ile turizme kapatıldığını öne sürerek, Söke Belediyesinin çağrılarına duyarsız kaldığını iddia etti.

Hristiyanlığın önemli din adamlarından birisi olan Aziz Nikolaos (Noel Baba) adına Güllübahçe’nin Gelebeç mevkiinde yaşayan Rumlar tarafından, burada bulunan bir başka kilisenin üzerine inşa edilen Aziz Nikolas Kilisesi, son hali ile görenleri şaşırtıyor. Duvarlarına yağlı boya ile yazı yazılan, defineciler tarafından köstebek yuvasına çevrilen kilise, ayakta durmakta güçlük çekiyor.

Kilisenin bahçesinde yer alan Osteoflak denen Kemiklik Bölümü de harap edilmiş durumda. Yaklaşık 3 metre derinlikte olan bölümdeki insan kemikleri kilise içerisine ve etrafına dağıtılmış durumda. Definecilerin kemiklik içerisinde kazılar yaparak kıymetli eşya bulmaya çalıştığı, hatta kemiklerin dahi çalınmak istendiği ifade edildi. Samsun Caddesinde bulunan kilisenin restore edilmemesi de bölge halkı tarafından tepkiyle karşılandı.

“SÖKE BELEDİYESİ DUYARSIZ KALDI”

İlçenin turizm değerlerini artırmak için girişimlerde bulunduklarını ancak bir sonuç alamadıklarını ifade eden Güllübahçe Kültür Turizm ve Kalkınma Derneği Başkanı Necla Artar, Söke Belediyesinin duyarsız olduğunu öne sürdü. Artar, “Hristiyan aleminin en önemli kiliselerinden bir tanesi bizim bölgemizde olmasına rağmen turizme kazandıramadık. Kilisenin durumu zaten içler acısı bir durumda. Bizler hem kilisenin restore edilmesini hem de kiliseye giden yolun onarılmasını istedik. Onca emek boşa gitti. Bırakın kiliseye giden yok dahi berbat. İçler acısı bir durumda. Konu ile ilgili Söke Belediyesine defalarca dilekçe sunduk. Ancak bu yolu bir türlü yaptıramadık. Her seferinde bir gerekçe sunuldu. İlçemize gelecek olan turistlerin kiliseye gidişi zor. bu kilisenin ayakta kalması ve yollarının onarılması noktasında Söke Belediyesi yeterli gayreti göstermiyor. Sürekli bizleri başından kovalıyor” dedi.

“TARİHİ YOLA ÇIKAN TALİ ASFALT DÖKÜLDÜ”

Tarihi görünümde olan yola asfalt döküldüğünü anlatan Artar, “Samsun Caddesi, halen mevcut büyük çukurları ve bazıları da burada oturanlarca geçici olarak düzeltilen eski çukurlarıyla gerçekten çok özgün bir dokuya sahiptir. Geçtiğimiz günlerde bu caddeye açılan çapraz yol asfaltlanmış ve simsiyah görünümüyle Samsun Caddesine daha özgün bir görünüm kazandırmıştır. Birçok yerdeki sokak kilit taşla yenilenirken, görünümü korunmaya çalışılan bir caddeye açılan sokağa asfalt dökülmesinin, kurul kararına da aykırı bir uygulama olduğu görüşündeyiz” diye konuştu.

“TARİHİ BİR SORUMLULUĞUNUZ VAR”

Artar, Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Bölge Müdürlüğü ve Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran’a çağrıda bulunarak, “İlçeyi tarihi rezaletten kurtarın. Dünya’nın değeri olan kiliseye bu yapılanlar saygısızlıktır. Buna izin vermekte saygısızlığa ortak olmaktır. Tarihi bir yükümlülüğünüz var. Restorasyonun yanı sıra kiliseye açılan yolun da mutlaka özgün dokusunda yenilenmesi gerekiyor. Ama baktığımızda Söke Belediyesi tarihe ne sahip çıkıyor ne de duyarlı oluyor. Kurulun tarihi yolda düzeltme yapma önerisini ciddiye almayan Söke Belediyesi yıllardır adeta yolları kapadı” dedi. (AYŞE YILMAZ)


http://www.aydindenge.com.tr/guncel/01/10/2018/soke-belediyesi-tarihe-giden-yolu-kapadi

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: