İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dine hakaretten gözaltına alındı

Tanrı ve Hz. Meryem’e hakaret etmekle suçlanan İspanyol aktör Willy Toledo, başkent Madrid’de gözaltına alındı.
İSPANYA’nın resmi haber ajansı EFE’ye göre, Toledo’nun gözaltına alınması, duruşmalara katılmadığı için hakkında çıkarılan yakalama kararı çerçevesinde yapıldı. Bu sabah Madrid’de mahkemeye çıkarılacak 48 yaşındaki Toledo, tanrı ve Hz. Meryem’e hakaret etmekle suçlanıyor. Gözaltı işlemi sonrası oyuncuyu destekleyen sanatçılar, yerel saatle 23.00’te Madrid’deki Barrio Tiyatrosu’nda toplandı.

MAHKEMEYE ÇIKMAYI REDDETMİŞTİ
Toledo’nun geçen yıl temmuzda Facebook mesajıyla Tanrı ve Hz. Meryem’e hakaret ettiği öne sürülmüştü. Bunun üzerine Hristiyan Avukatlar Derneğinin dava açtığı Toledo, “Herhangi bir suç işlemediğini, dolaysıyla duruşmalara katılmasına da gerek olmadığını” savunarak mahkemeye çıkmayı reddetmişti.

BELTRAN’A 3.5 YIL HAPİS CEZASI
Toledo hakkındaki dava, bazı kesimlerce ifade özgürlüğünün kısıtlanması olarak değerlendirilirken, İspanya’da daha önce de sahne adı Valtonyc olan rapçi Jose Miguel Arenas Beltran, şarkılarında Krala hakaret ettiği, terörü övdüğü ve tehditte bulunduğu gerekçesiyle 3.5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.
İspanya, cezanın infazından hemen önce Belçika’ya kaçan Beltran hakkında yakalama ve iade kararı çıkarmıştı. Belçika mahkemesi, Beltran’ın İspanya’ya iade edilip edilmeyeceğine 17 Eylül’deki duruşmada karar verecek.


http://www.hurriyet.com.tr/avrupa/dine-hakaretten-gozaltina-alindi-40954674

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: