İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Datça’da ‘Kilise Görünümlü Cami’ Tartışması

Muğla’nın Datça ilçesinde bir hayırsever tarafından yeniden inşa ettirilen Ulu Cami’nin minaresi, kiliselerin çan kulesini andırdığı gerekçesiyle tartışma konusu oldu.

Muğla’nın Datça ilçesinde bir hayırsever tarafından yeniden inşa ettirilen Ulu Cami’nin minaresi, kiliselerin çan kulesini andırdığı gerekçesiyle tartışma konusu oldu.

Datça ilçe merkezi İskele Mahallesi Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Osmanlı dönemine ait 150 kişi kapasiteli Ulu Cami, 2016 yılında yıkılarak hayırsever Muammer Geremeli tarafından yerine yenisi yaptırıldı. Muammer-Aysel Geremeli Ulu Cami’sini 850 bin lira harcayarak yenileyen hayırseverin sağlık durumu ve maddi durumu daha sonra kötüleşti. Şu ana kadar yaklaşık 1 milyon lira harcanan cami, kısa süre önce ibadete açıldı. Gönüllü bir mimar tarafından projesi çizilen caminin yanına inşa edilen minare, kilise çan kulesini andırdığı gerekçesiyle ilçede tartışmalara neden oldu. Datça sakinlerinin yanı sıra, ilçeye gelen yerli turistler de duruma tepki gösterince minarenin yenilenmesi için harekete geçildi. Hayırseverin sağlık ve maddi durumu iyi olmadığını belirtip minareyi ileriki bir süreçte yenileyebileceğini söylemesi üzerine, yenileme için gerekli olan 25 bin liranın bulunması için çalışmalara başlandı. Gerekli paranın toplanmasının ardından, minarenin kısa sürede yenileneceği belirtildi.

“MİNARENİN NORMAL ŞEKLİNE DÖNDÜRÜLMESİNİ İSTİYORUZ”

Hayırsever tarafından yaptırılan camiye ait minarenin daha sonradan kilise çan kulesine benzemesi nedeniyle cemaat arasında tartışma konusu olduğunu belirten İbrahim Afacan, “Bu minare kilise görünümünde. Ankara’daki bir caminin minaresi de böyleymiş. O minareyi daha sonra düzeltmişler. Böyle bir imkan varmış, bizim camideki minarenin de yeniden yapılacağını duyduk. Bizler cami cemaati olarak minarenin normal şekline döndürülmesini istiyoruz. Camiyi yaptıran hayırseverin şu an imkanı yokmuş. İleride yapabileceğini söylemiş” dedi.

(Mehmet Ölmez/İHA)


https://www.haberler.com/datca-da-kilise-gorunumlu-cami-tartismasi-11219132-haberi/

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: