İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Polisten kendisine karşı gelen HDP’li vekili şoka sokan cevap!

HDP’liler tarafından provokasyona alet edilen İHD ve Kayıp Yakınları’nın Batman ve Diyarbakır eylemleri valiliklerce yasaklandı. Yasağa rağmen eylem yapmak isteyen gruptaki HDP’li vekil Habip Eksik, polis memuruna, “Ben milletvekiliyim” diyerek çıkışınca, “Tanımıyorum seni” cevabını aldı.

Cumartesi Anneleri’nin masumane gösterileri, PKK’ya bağlı HDP’nin siyasi şovlarına dönüştü. Özellikle geçen hafta İstanbul’daki eylemde HDP’li Garo Paylanve Ahmet Şık’ın polislere saldırması ve utanmadan tehdit etmesi, kayıplarını arayan ailelerin çağrılarına gölge düşürdü. HDP’lilerin provokasyonlarının ardından eylemler yasaklandı. İstanbul’da Cumartesi Anneleri’nin Galatasaray Meydanı’nda yaptığı eylemin yasaklanmasının ardından Batman ve Diyarbakır’da da Kayıp Yakınları’nın eylemi valiliklerce yasaklandı.

 

Acılı aileler üzerinden provokasyon… Ölü seviciler!

Diyarbakır’da kayıp yakınları ve İHD’nin 499’nci haftasında Koşuyolu Parkı’ndaki Yaşam Hakkı Anıtı önünde düzenlemek istedikleri oturma eylemi, Valilik tarafından yasaklandı. Valilik yasak kararında “İkinci bir emre kadar il merkezimiz ve dış ilçeler dahil olmak üzere, tüm il sınırları içerisinde İHD Diyarbakır Şubesi Organizesinde veya bu dernek ile irtibatı yada iltisakı bulunan şahıslar tarafından veya her türlü Siyasi Parti, Sendikalar ve STK’lar tarafından herhangi bir gün ve saatte açık alanlarda gerçekleştirilebilecek ‘Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın’ etkinliği ve aynı konunun devamı niteliğindeki diğer basın açıklaması, oturma eylemi, toplantı vb. her türlü eylem ve etkinliğin yasaklanması…” diyerek, etkinliği yapanlar hakkında adli işlem yapılacağını belirtti.

‘BENİ TANIMAK ZORUNDASIN’

Valiliğin yasak kararı ile birlikte kayıp yakınlarının eyleminin yapılacağı Koşuyolu Parkı’nın çevresi polisler ve zırhlı araçlarla ablukaya aldı. Parkta bulunan vatandaşlar, polisler tarafından çıkarıldı. Parkın çevresi ve eylemin yapılacağı Yaşam Hakkı Anıtı önünde de olağanüstü önlemler alındı.

İHD, Diyarbakır Barosu, kentteki sivil toplum örgütü temsilcileri ile HDP’li milletvekillerinin polisin yetkilileri ile yaptığı görüşmeler sonuç vermedi. Yasak kararının ardından kısa bir açıklama yapılarak, kalabalık dağıldı.

Dağılma sırasında bir polis memuru ile HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik kısa süreli tartışma dikkat çekti. Dağılma sırasında yaşanan tartışmada polis HDP’li Eksik’in bir polis memuruna “Ben milletvekiliyim” demesi üzerine polis memuru “Ben seni tanımıyorum” diyerek cevap vermesi gerginliğe neden oldu. HDP’li Eksik polis memuruna “Beni tanımak zorundasın” diyerek tepki gösterdi. Polis yetkililerin araya girmesi ile tartışma sona erdi.

SİYASİ ŞOVA DÖNÜŞTÜ

Cumartesi Anneleri, geçtiğimiz hafta İstanbul’da 700’üncü eylemini gerçekleştirdi. En çok AK Parti döneminde seslerini duyurabilen Cumartesi Anneleri, kayıplarının bulunması için eylem yaparken, masumane çağrıları HDP’li vekiller tarafından manipüle edildi. Acılı ailelerin çağrısına gölge düşüren iki HDP’li Garo Paylan ve Ahmet Şık, eylemi siyasi şova dönüştürünce ortam gerildi. Bunun üstüne polis, eyleme müdahale etmek zorunda kaldı.

POLİSE TEHDİT

HDP’li Ahmet Şık, provokasyona müsade etmeyen polislere, “Sizden de hesap soracağız” diyerektehditler savurdu. Sağduyulu Ermenilerin desteklemediği Ermeni siyasetçi Garo Paylan ise, polislere bağırarak, “Bu devran dönecek” herzelerini savurdu.

Haber Tarihi: 01 Eylül 2018 Cumartesi 15:57


https://www.yeniakit.com.tr/haber/polisten-kendisine-karsi-gelen-hdpli-vekili-soka-sokan-cevap-511690.html

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: