İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Irkçı parti AfD, Eyalet Meclis Başkanı Aras’a savaş açtı: ‘Türk kökenlisin söz söyleme hakkın yok’

Sağ popülist parti Almanya İçin Alternatif (AfD), Almanya’nın ilk Türk kökenli Meclis Başkanı Muhterem Aras’a savaş açtı.

Işın Toymaz / Stuttgart

AfD’nin Baden Württemberg Eyalet Meclis Grubu, Eyalet Parlamentosu Başkanı Aras’a yönelik ağır suçlamaları dillendirerek, ‘Aras’a özel’ olağanüstü oturum talep etti.

AfD Meclis Grubu Başkanvekili Rüdiger Klos, Aras’ı “yetkin olmamakla” ve “partili” tutum sergilemekle suçladı. Baden Württemberg Eyalet Meclisi’nin internet sayfasında yayınlanan suçlamalara göre Klos, “Eyalet Meclis Başkanı olan Aras, ‘holocaustı’ (Yahudi soykırımı) parti politikalarına yarar sağlamak için kullandı” dedi.

SOYKIRIMI KONUSUNDA SAMİMİYSE, GİTSİN AİLESİNİN ÜLKESİNDEKİ ERMENİ ANITLARINI ZİYARET ETSİN”

AfD Meclis Grup Başkanı Emil Sänze ise, Aras’ın nazi dönemi kurbanlarının anıtları ziyaretlerini “kurgu” olarak nitelemişti. Sänze, Aras’a 25 Temmuz’da yazılı bir açıklama yaparak, Türk kökenli olmasından dolayı nazi dönemindeki Yahudi katliamına ilişkin söz söyleme hakkı bulunmadığını bildirmiş ve “ Ne kadar yakışıksız bir şevkle ve utanmadan bizim Meclis Başkanımız Alman ‘suç kompleksini’ politik ‘göç toplumu ajandası’ için kullanıyor. Soykırıma ilişkin uyarılarını gerçekten kalpten yapıyorsa, ailesinin geldiği ülkede Ermenilerin anıtını ziyaret etsin” demişti.

SUÇLAMALAR ANAYASAYA AYKIRI”

Tüm bu ağır suçlamalara, BW Meclis Başkanı Muhterem Aras’tan yanıt gecikmedi. Aras Alman vatandaşı olduğuna işaret ederek AfD’nin suçlamalarını anayasaya aykırı olduğunu dile getirdi. Sänze’nin düşmanca söylemlerinin yer aldığı basın açıklamasında 20 AfD milletvekili olduğunu buna karşılık dört milletvekilinin (Daniel Rottmann, Klaus Dürr, Harald Pfeiffer ve Stefan Herre) söz konusu iddialara destek vermediğini kaydeden Aras, “Bu basın açıklaması AfD Meclis Grubu’nun yetkisi dahilinde değildir. Hem sözsel hem de içerik olarak uygunsuzdur” dedi.

İĞRENÇ BİR OYUN”

Öte yandan Güney Almanya Devlet Readyo ve Televizyonu swr kanalının internet sitesinde yer alan BW Eyalet Meclis’indeki Birlik’90 / Yeşiller partili milletvekilleri ise AfD’nin bu hamlesini “iğrenç bir oyun” olarak değerlendirdiler.

Yeşil üst düzey siyasetçi Uli Sckerl tepkisini “AfD’nin Türk kökenli bir kadına karşı nefret ve tahrik dolu söylemlerinin sınırı yok” derken Almanya Sosyal Demokrat Parti (SPD) Meclis Grubu Parlamento Sözcüsü Reinhold Gall de “AfD gerçekten de olağanüstü bir oturum yapıp, önce iç meselelerini halletsin. Anlaşılan AfD tımarhanesi oturum talebi ile yaz tiyatrosuna hazırlanıyor” diye konuştu.

AfD’Lİ KLOS “ARAS MECLİSİMİZE VE DEMOKRASİYE ZARAR VERİYOR”

Buna karşılık Afd Meclis Grup Başkanvekili Klos “Aras sadece demokrasiye değil Meclis Başkanlığı makamına ve Meclis’e de zarar veriyor. Kendisi gereken adımları atamadığı için şimdi de bu işi kurullar üstleniyor” dedi.

Öte yandan AfD’nin oturum talebinin incelendiği öğrenildi.

Almanya tarihinin ilk Türk kökenli Meclis Başkanı olan Muhterem Aras 23 ve 24 Temmuz tarihlerinde beş farklı noktadaki iki gün süren ziyaretinde Kippenheim’da bir sinagogu, Emmendingen’de Yahudi Müzesini, Breisach’ta Yahudi Evi ‘Mavi Ev’i , Haslach im Kinzigtal’da toplama kampı işçileri için kurulan anıtı, Natzweiler-Struthof’daki eski Yahudi Toplama Kampı’nı ziyaret etmişti.

Bingöl’lü iki çocuk annesi Muhterem Aras 2011 yılında Birlik’90 / Yeşiller Partisi’nden rekor oylarla Eyalet Meclisi’ne milletvekili seçilmişti. 51 yaşındaki işletme mezunu olan ve Stuttgart’ta uzun yıllardan bu yana mali müşavirlik bürosu da bulunan Aras 11 Mayıs 2016 yılından bu yana Baden Württemberg Meclis Başkanı olarak Alman siyasetinde etkin rol oynuyor.


https://www.abcgazetesi.com/dunya/irkci-parti-afd-eyalet-meclis-baskani-arasa-savas-acti-turk-kokenlisin-soz-soyleme-hakkin-yok/haber-98839

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: