İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Azerbaycan kaynaklı ilaçlar yasadışı yollarla Ermenistan pazarına sızdı

Ermenistan Sağlık Bakanlığı, Ermenistan pazarına sızan Azerbaycan kaynaklı ilaçlarla ilgili gerekli araştırmalar başlattı. Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre, Ermenistan eczanelerinde satılan “Avelox” ve “Puroxan” adlı ilaçların Ermenistan’a yasadışı olarak getirildiği ve ambalaj, üretim ülkesi ve tescil numarası açısından Ermenistan’da tescilli aynı adlı ilaçlaradan farklı oldukları tespit edildi.

Sözkonusu ilaçların, şu anda Ermenistan Sağlık Bakanlığı’nın ilaç ve tıbbı teknolojileri araştırma merkezinde incelendiği bildirildi.

“Bayer” şirketi tarafından Türkiye için üretilen “Avelox”, Ermenistan’da da tescil edilmiştir, fakat ambalajı farklıdır. Ermenistan’da satışa çıkarılan “Puroxan”ın içindeki tanıtmalık ise tamamen Azerice’dir. İlaç, 2014 yılında Azerbaycan’da onaylanmıştır. Böyle bir ilacın yasal yollarla Ermenistan’a getirilmiş olması imkansız.

Belçika’lı üreticiden alınarak Ermenistan’a ithal olunan bu ilacın Ermenistan’da tescil süresi bitti ve yeniden tescil aşamasındadır. Azerbaycan kaynaklı ilaçlarla ilgili bilgiler yetkili denetim makamlarına iletilirken, bunların Ermenistan pazarına nasıl girdiğinin araştırılması için emniyete de başvuruldu.


https://www.ermenihaber.am/tr/news/2018/07/06/Azerbaycan-Ermenistan-ila%C3%A7/132700

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: