İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Erdoğan’ın ekonomi başına getirebileceği Ermeni kimdir?

MIT’de profesör olarak görev yapan Türkiye doğumlu iktisatçı Daron Acemoğlu’nun Türkiye’de ekonominin başına geçeceği siyasi kulislerde konuşuluyor.

Daron Acemoğlu 3 Eylül 1967 yılında İstanbul’da Ermeni bir ailenin çocuğu olarak Kadıköy’de doğdu. Aramyan Uncuyan ilkokulunda eğitim hayatına başladı. Ardından 1986 yılında Galatasaray Lisesi’nden mezun oldu. 1989 yılında New York Üniversitesi ekonomi bölümünü bitirdi. Şu anda Amerika’nın ünlü üniversitelerinden Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) İktisat Profesörüdür.

Daron Acemoğlu’nun ailesi

Daron Acemoğlu’nun babasının Kework Acemoğlu ünlü bir hukukçuydu. 1988 yılında vefat eden Kework Acemoğlu İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde uzun yıllar hocalık yaptı. Daron Acemoğlu’nun annesi Irma Acemoğlu ise Türkiye’ye öğretmen olarak hizmet verdi. Irma Acemoğlu da 1991 yılında hayata veda etti.

Daron Acemoğlu’nun eşi Asuman Özdağlar kimdir?

Daron Acemoğlu’nun eşinin ismi Asuman Özdağlar. Eski Devlet Bakanı İsmail Özdağlar’ın kızı olan Asuman Özdağlar, eşi gibi MIT’de çalışıyor.

Profesör Asuman Özdağlar MIT de Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri alanında görev yapıyor. 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle de dünyanın en prestijli olan MIT’de Elektrik Elektronik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümünün başkanı oldu. Asuman Özdağlar ve Daron Acemoğlu’nun 3 çocuğu bulunuyor.

Daron Acemoğlu neden bu kadar önemli bir isim

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde İktisat Profesörü olan Daron Acemoğlu, IDEAS/RePEc araştırma veri tabanına göre, “Dünya’daki En Çok Alıntı Yapılan ilk 10 Ekonomist” arasındadır. Kurumların ekonomik gelişme üzerine etkilerini analiz ettiği çalışmalarıyla iktisat biliminin unutulmazları arasına girer Daron Acemoğlu, iki defa Nobel İktisat Ödülünü aday gösterildi.

Daron Acemoğlu nereden mezun?

1986 yılında Galatasaray Lisesi’ni bitiren Daron Acemoğlu, lisans derecesini İngiltere’nin York Üniversitesi’nde yaptı. Yüksek lisans ve doktora derecelerini ise bu dalda en prestijli okullardan olan London School of Economics’ten aldı. 1992-93 yılları arasında London School of Economics’te ders verdi. 1993’te ABD’deki Massachusetts Teknoloji Enstitü- sü’nde ders vermeye başladı. 2000 yılında profesörlüğe yükseldi. Halen bu üniversitede görev yapıyor.

Ödülleri

2005 yılında John Bates Clark madalyası aldı. John Bates Clark madalyası her iki yılda bir ekonomi bilimine en büyük katkıyı yapan 40 yaş altındaki bir bilim adamına veriliyor. Daron Acemoğlu 2013 yılında ise Türkiye Kültür ve Sanat ödülünü aldı. Acemoğlu son olarak 2014 yılında Ulusal Bilim Akademisi üyesi seçildi.


https://www.ermenihaber.am/tr/news/2018/07/02/Erdo%C4%9Fan-Ermeni/132443

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: