İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Osmanlı sultanlarının fotoğraflarını çeken Ermeni fotoğrafçı Febus Efendi

Seneler önce yapılan bir röportajını hatırlayan araştırmacı Ümit Yüksel, Osmanlı Sarayında 23 yıl fotoğrafçılık yapmış olan Febus Efendi’nin (Boğos Tarkulyan) tanıklıklarını gün yüzüne çıkardı.

Kültür dergisi İnsan ve Hayat’a konuşan Yüksel, Osmanlı padişahlarının fotoğraf çekilirken nasıl davrandıkları konusunda Febus Efendi’nin anılarını aktardı.

Sultan Vahdettin’in kılıç kuşanma merasiminde fotoğrafını çeken Febus Efendi, “Müsaade buyurursanız çekiyorum” deyince birdenbire başını çevirdi. “Durun, yandan olsun” dedi. Her ne hikmete mebni ise daima profil resim isterdi” şeklinde anlatmış. Saray fotoğrafçısı, Sultan Abdülmecid hakkında ise “Abdülmecid Han titizdi. Makinenin karşısında uzun uzadıya pozlar verir, ‘Şöyle mi dursam, böyle mi dursam’ diye sorardı” ifadelerini kullanmış. Ermeni fotoğrafçı, Sultan Abdülhamid’in ise ciddi fotoğraflar istediğini kaydetmiş.

Saray kadınlarının fotoğraflarını hiçbir zaman çekmeyen Febus Efendi, “Ne Meşrutiyet’ten evvel, ne de sonra saraya mensup hiçbir kadın fotoğrafını çektirmedi. Sadece Enver Paşa evlendiği gün beni çağırtmıştı.” Şeklinde anlatmıştı.


https://www.ermenihaber.am/tr/news/2018/06/20/Osmanl%C4%B1-Ermeni-foto%C4%9Fraf%C3%A7%C4%B1-Febus-Efendi/131691

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: