İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Girit’te Holokost’a ölen 263 Yahudi anılıyor

Girit eski Yahudi cemaatinin en son ferdi olan Kostas Papadopoulos, Naziler adaya Yahudileri toplama kampına götürmeye geldiğinde sadece iki yaşındaydı.

Tarih 29 Mayıs 1944’u gösteriyordu. O gün Alman Nazi gizli polisi 263 Yahudi’yi halkın arasından ayırarak, tutukladı ve Agia hapishanesine koydu.

Tek suçları Yahudi olmaktı. 11 gün sonra tutuklu Yahudiler silahlı gardiyanlar eşliğinde Pire’ye gönderildi.

Ancak hiçbir mahkum ne Pire’ye ne de  büyük bir ihtimalle katledilecekleri Auschwitz Nazi kampına varabildi.  Nazi bayrağı taşıyan ve Almanlara malzeme taşıdığı bilinen gemi bir  İngiliz destroyeri tarafından torpillenerek batırıldı.  Geminin batırılmasını emreden İngiliz subay, kargo bölümündeki Yahudi mahkumlardan habersizdi.

Girit Yahudilerinden sadece birkaçı  Hristiyan ailelerin yanında saklanarak ölümden kurtulabildi. Papadopoulos o günlerden kurtulabilen ve halen yaşayan tek Yahudi.

Önümüzdeki pazar Girit Adası’nın en önemli sinagogu Etz Hayim’de savaşta ölen 263 kişi için bir anma töreni düzenlenecek. Törene tüm inançların temsilci ve takipçileri davetli. Törende 263 mum tek tek kurbanların isimleri zikredilerek, dua eşliğinde yakılacak.

Davetlilerin arasında Atina Baş Hahamı Rav Gabriel Negrin, Katolik ve Ortodoks din adamları,  İtalyan, Alman ve İsrailli konsoloslar var.


http://www.salom.com.tr/haber-107149-giritte_holokosta_olen_263_yahudi_aniliyor.html

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: