İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ermenistan Cumhurbaşkanı: Rusya’lı Ermeniler anadillerini kullanabilmeli

Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan Rusya merkezli ”Rosiya 24” TV kanalına verdiği demeçte Rusya’da yaşayan Ermeniler’in anadillerini kullanma imkanının olmasının gerektiğini söyledi.

Kanalın, Ermenistan’da Rusça’ya özel statü verilmesinin gerektiğine dair soruyu cevaplayan Cumhurbaşkanı bunun yerine Rusya’da Ermenice’nin durumunun değerlendirilmesinde fayda olduğunu söyledi.

Ermenistan-Rusya ilişkilerinin çok daha kapsamlı olduğunu söyleyen Sarkisyan ”Rusya’da yaklaşık 3 milyon Ermeni yaşıyor. Dolayısıyla onlara da kendi anadillerini kullanma imkanı sağlanmalı, onların kendi okulları kurup yönetme imkanı olmalı. Bence en doğru yaklaşım budur” ifadelerini kullandı.

Ermenistan-Rusya ilişkilerinin derinleşmesinin gerektiğini söyleyen Sarkisyan söz konusu ilişkilerde bazı eksikler olduğunu kaydetti. Sarkisyan ‘’Ermeni toplumunun kültürel ve eğitimsel varlığından memnun değilim. Toplum çok büyük, ama gerektiği gibi temsil edilmemiş” diye konuştu,

Armen Sarkisyan ayrıca, Rusya’nın da Ermenistan’da daha derin bir şekilde temsil edilmesinin arz ettiğini da sözlerine ekledi.


https://www.ermenihaber.am/tr/news/2018/06/04/Ermenistan-Rusya-Sarkisyan/130515

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: