İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Skandal Türkiye kararı! Önce Kürt devleti dediler, şimdi de…

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, İsrail  meclisinde bu hafta görüşülmesi beklenen, 1915 olaylarının “Ermeni soykırımı”  olarak tanınmasını öngören yasa tasarısı, “Erdoğan’a seçimde faydası olur” endişesiyle ertelendi.

İsrail hükümeti, 1915 olaylarının “Ermeni soykırımı”  olarak tanınmasını öngören ve bu hafta meclise gelmesi beklenen yasa tasarısıyla  ilgili skandal bir karar aldı.

Tasarının meclise gelmesinin seçimlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan’a “avantaj sağlayabileceği” gerekçesiyle 24 Haziran sonrasına ertelendiği  açıklandı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan ve İsrail’in tarihi bir  olayı siyasi çıkarları doğrultusunda kullanmak istediğinin kanıtı olan yazılı  açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Başbakan (Binyamin) Netanyahu, Ermeni soykırımının tanınmasına  yönelik yasayla ilgili İsrail meclisinde yapılacak oturumun Erdoğan’a seçimlerde  avantaj sağlayabileceği gerekçesiyle 24 Haziran seçimi sonrasına ertelenmesi  yönündeki Dışişleri Bakanlığı önerisini kabul etti.”

İsrail’in “Kürt devleti sevgisi”

Türkiye‘nin geçen yıl temmuz ayındaki Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlal  ve kısıtlamalara en sert tepkiyi veren ülke olarak öne çıkmasının ardından da  İsrail siyasetinde ve basınında “bağımsız bir Kürt devletini destekleme ve Ermeni  iddialarını tanıma” çağrıları yapılmıştı.

Doğu Kudüs ve Batı Şeria‘yı yarım asırdır işgal altında tutan,  uluslararası hukuku hiçe sayarak buralardaki Filistinlilerin topraklarını  gasbeden ve Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa’daki ibadet özgürlüğünü  kısıtlamaya kalkan Tel Aviv yönetimi, “Cam evde yaşayanlar taş atmasalar  kendileri için daha iyi olur.” açıklamasında bulunarak Türkiye’ye mesaj vermeye  çalışmıştı.

İsrail’in en büyük gazetelerinden sağcı Jerusalem Post gazetesinde  yayımlanan bir başyazıda da İsrail’in Türkiye’ye karşı bir Kürt devletini  desteklemesinin “zorunluluk” olduğu iddia edilmişti.

Mescid-i Aksa’nın kapılarına elektronik dedektörler yerleştirilerek  Müslümanların egemenlik hakkının ihlal edildiği temmuz ayındaki olaylar sırasında  İsrail hükümetinden ve basınından gelen bu açıklamalara bir destek de  muhalefetten gelmişti.

Bir önceki hükümette Maliye Bakanı olarak görev yapan, muhalefetteki  Yeş Adit partisinin lideri Yari Lapid, hükümete Türkiye’ye karşı daha saldırgan  bir politika izlemesi çağrısında bulunarak, “bir Kürt devletinin kurulmasını  desteklemesi” ve sözde “Ermeni soykırımını” tanıması gerektiğini savunmuştu.


http://www.milliyet.com.tr/israil-den-ermeni-iddialariyla-dunya-2681592/

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: