İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Viyana’da Ermeni Soykırımı’nın masum kurbanları anıldı

24 Nisan’da Viyana’da Ermeni Soykırımı’nın masum kurbanları anıldı. Viyana’nın Schiller Meydan’ında bulunan Franz Werfel heykelinin önünde, Ermeni Soykırımı’nın 103. yıldönümünde anma etkinliği yapıldı.

Avusturya’daki Ermeni Apostolik Kilisesi’nin inisiyatifi ile düzenlenen etkinliğe, Avusturya Milli Meclis milletvekili, Avusturya- Ermenistan Parlamento Dostluk Grubu Başkanı Gudrun Kugler, Ermenistan’ın Avusturya Büyükelçisi Arman Kirakosyan, Avusturya’lı ünlü isimler, ülkedeki Ermeni kuruluşların önderleri ve temsilcileri katıldı.

Avusturya Ermeni toplumunun “Ani” korosunun seslendirdiği şarkılardan sonra Werfel heykeline çelenk konuldu, daha sonra Ermeni toplumu ruhnai ve dünyevi önderleri, milletvekili Kugler konuşma yaptı. Konuşmasında Kugler, Avusturya Meclisinin, Osmanlı İmparatorluğu’nda Ermenilere karşı işlenen cinayette Avusturya’nın sorumluluğunu 3 yıl önce kabul ettiğinin önemini vurguladı.

Ermenstan Büyükelçisi Arman Kirakosyan ise, kaleme aldığı “Musa Dağı’nda 40 gün” başlıklı kitapta, Ermeni Soykırımı’nın sahnelerinden biri hakkında dünyaya gerçek ve önemli bilgi veren Avusturya’lı büyük yazar Franz Werfel’i saygıyla anmaya çağırdı.


https://www.ermenihaber.am/tr/news/2018/04/27/Viyana-Ermeni-Soyk%C4%B1r%C4%B1m%C4%B1/128074

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: