İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İspanya’nın Alcorcon şehri Ermeni Soykırımı’nı resmen tanıdı ve kınadı

İspanya’nın Alcorcon şehri, Ermeni Soykırımı’nı tanıyan 30’a yakın İspanyol şehirleri listesine katıldı. 25 Nisan 2018 tarihinde Alcorcon, Ermeni Soykırımı’nı resmen tanıyarak kınadı.

Ermenistan’ın İspanya Büyükelçiliği tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada, “Bugün, 25 Nisan’da, İspanya’nın Aicorcon şehri Ermeni Soykırımı’nı resmen tanıdı ve kınadı. Madrid bölgesinde bulunan ve yaklaşık 170.000 nüfusa sahip olan şehir, bu kararıyla artık Ermeni Soykırımı’nı tanımış olan yaklaşık 30 İspanyol şehirlerine katıldı”, ifadelerine yer verildi.

Büyükelçilik, Alcorcon şehir meclisi üyelerine ve bu girişimi başlatanlara teşekkür etti.

Ermeni Soykırımı’nı tanıyan İspanyol şehirleri şöyle: Sueca, Villena, Chirivella, Petrer, Cullera, Valencia, Sabadell, Merida, Malaga, Paiporta, Betera, Aldaya, Alicante, Alzira, Silla, Benalmadena, Puente-Genil, La Roda de Andalucia, Burjassot, Pinto, Santa-Margarita, Carcagente, Alacuas, Elda, Mislata, San- Sebastian, Mislata, Manises, Santa coloma de Gramanet, Torrent.

1915 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nda başlatılan ve 20. yüzyılın en vahşi ve büyük cinayeti olarak bilinen Ermeni Soykırımı, Türkiye hükümeti tarafından geleneksel olarak inkar ediliyor.

Ermeni Soykırımı, ilk olarak 1965 yılında Urugvay tarafından resmen tanındı, daha sonra Urugvay’ı Fransa, İtalya, Almanya, Hollanda, Belçika, Polonya, Litvanya, Slovakya, İsveç, İsviçre, Yunanistan, Kıbrıs, Lübnan, Kanada, Venezuela, Arjantin, Brezilya, Şili, Vatikan, Bolivya, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Lüksemburg takip etti. ABD’nin 50 eyaletinden 45’i de Ermeni Soykırımı’nı resmen tanıdı ve kınadı, ayrıca 24 Nisan’ı Ermeni Soykırımı’nın anma günü olarak ilan ettileri.


https://www.ermenihaber.am/tr/news/2018/04/26/%C4%B0spanya-Alcorcon-Ermeni-Soyk%C4%B1r%C4%B1m%C4%B1/127973

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: