İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Doğu’da turizmin parlayan kenti: Van

Geçmişte birçok medeniyete ev sahipliği yapan; gölü, kedisi ve kaleleriyle dikkati çeken Van, son zamanlarda ülkenin turizm alanında parlayan yıldızı oldu.

Onlarca kale, tarihi cami ve kilise bulunan Van; gölü, kedisi ve Muradiye Şelalesi ile dikkati çekiyor. Urartu, Selçuklu ve Osmanlı devletine ait çok sayıda eserin bulunduğu Van, ulaştığı turist sayısıyla da ülkede turizmin parlayan yıldızı olarak göze çarpıyor.

Kayak merkezleriyle kış turizminin, yüksek dağları ve doğal güzellikleriyle doğa turizminin, son teknolojik sistemlerle desteklenen hizmetleriyle sağlık turizminin, tarihi kilise, cami ve mezarlıklarıyla inanç turizminin ve Van Gölü’nün doğa harikası koylarıyla yaz turizminin önemli destinasyonlarından biri olan Van, yapılan yatırımlar sayesinde kabuğunu kırarak yükselişini sürdürüyor.

Geçen yıl 500 binin üzerinde yabancı turisti ağırlayarak tarihinin en yüksek rakamlarından birine ulaşan Van, sağlanan huzur ve güvenlik ortamı, yürütülen tanıtım çalışmaları sonucu bu yıl kente gelen yabancı turist sayısını geçen yılın ilk üç ayına göre yüzde 35 artırdı.

 

“TURİST SAYISI GEÇEN YILA ORANLA YÜZDE 35 ARTTI”

Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, yaptığı açıklamada, Van’ın turizm alanında geçen yıla oranla daha hareketli günler yaşadığını söyledi.

Zorluoğlu, bu yıl, ilk üç ay verilerine göre kente gelen yabancı turist sayısında yüzde 35 artış olduğunu vurgulayarak, “Bu yıl ocak, şubat, mart aylarında ilimizi ziyaret eden turist sayısı 140 bini aştı. Aynı dönemde geçtiğimiz yıl 105 bin civarındaydı. Bu sayının artarak devam edeceğini düşünüyoruz. Çünkü yaz aylarında daha fazla yabancı turist ziyaret ediyor” dedi.

“VAN ESNAFI BU SAYEDE EN VERİMLİ GÜNLERİNİ YAŞIYOR”

Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci de “Son zamanlarda hükümetimizin yaptığı yatırımlar ve yürütülen çalışmalarla Van turizmde ilerlemeye başladı. Kapıköy Sınır Kapısı’nın faaliyetlerini geliştirmesiyle özellikle İran’dan gelen turist sayısında önemli bir artış yaşanıyor” dedi.

İki yıldan bu yana Van’ın ekonomisine İranlı turistlerin yaptığı alışverişin büyük katkı sunduğunun gözardı edilmemesi gerektiğini vurgulayan Çiftci, sözlerini şöyle tamamladı:

“Van esnafı bu sayede en verimli günlerini yaşıyor. Son günlerde gündeme getirilen İran’ın sınır kapılarındaki harç oranlarını artırması konusu var. Bu sadece Kapıköy Sınır Kapısı’nı kapsayan bir durum değil. Bütün yurt dışına çıkış kapılarında bu uygulama söz konusu. Daha yürürlüğe girmedi ama biz Van’ı etkilemesini beklemiyoruz. Bundan sonra turizmin yanı sıra İran ile ticaretin de geliştirilmesi konusunda çalışma yapmalıyız. Komşu ülkeyle turizmin yanı sıra ticari ilişkileri de artırırsak o zaman Van büyük bir gelişme gösterecek ve bölgenin en önemli cazibe merkezi olacaktır”


https://www.ntv.com.tr/seyahat/doguda-turizmin-parlayan-kenti-van,PISyTbugIkuWVWc7NSpcag?_ref=infinite

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: