İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Süryaniler Paskalya’yı Müslümanlarla birlikte kutladı

Kırklar Kilisesi’ne sabahın erken saatlerinde ailece gelen Süryaniler, çocukları ile birlikte kilise girişinde mum yakarak dua etti. Ayin süresince erkek ve kız ilahi koroları Türkçe, Arapça, İbranice ve Süryanice ilahiler okuyarak ayine renk kattı.
Ayini, Mardin-Diyarbakır Metropoliti Saliba Özmen ve Kırklar Kilisesi Başpapazı Gabriyel Akyüz yönetti. Ayin süresince erkek ve kızlardan oluşan koro Türkçe, Arapça, İbranice ve Süryanice ilahiler okudu.
İncil’den bölümlerin de okunduğu ayinde, Özmen ve Akyüz konuşmalarını Türkçe, Arapça ve Süryanice yaptı.
Ayine katılanlar ruhani liderler tarafından özel olarak hazırlanan çeşitli baharatlardan oluşan tütsüler, gümüş tütsülükler içinde yakılarak kutsandı. Ayinin sonunda ayine katılanlar kilisede bulunan dilek mumluğunda mum yakıp dileklerde bulundu. 50 gün oruç tutan ve bu süre içinde hayvani gıda yemeyen Süryaniler, kilise çıkışında Hz. İsa’nın yeniden dirilişini simgeleyen kırmızıya boyanmış yumurta ikram edildi. Suriye’den savaştan kaçarak Mardin’e sığınan ailelerin katıldığı Kırklar Kilisesi’ndeki ayin bitiminde kilisenin avlusunda il protokolünün de kutlamaları ile devam edildi.
Mardin –Diyarbakır Metropoliti Saliba Özmen Paskalya Bayramı’nın Hıristiyan alemi için önemli bir gün olduğunu kaydederek, ayinlerde Türkiye’nin birliği ve beraberliği için dua ettiklerini dile getirdi. Ülkenin kutsal, değerli ve kıymetli olduğunu anlatan Özmen, “Tarihsel bir ülkedir. Bu tarihi korumak, bu tarihe sahip çıkmak, tarihle birlikte birbirimize ve insanımıza sahip çıkmak, hepimizin asli görevidir. Türkiye’mizde yaşayan Müslüman, Hristiyan ve ne olursa olsun Türkiye vatandaşı olarak herkesi mutlu, müreffeh ve sevinçli olarak görmek bizim temennimiz ve duamızdır.” dedi.
Ayin sonunda Kiliseye gelen misafirlere Süryani geleneği olan kök boyaya boyanmış pişmiş yumurta ve çörek ikram edildi.
Paskalya Bayramının Ortadoğu coğrafyası için barışa vesile olmasını dileyen Süryaniler “Kadim tarihten beri Mardin’de insanlar birlikte yaşıyor bayramlarını da birlikte kutluyor. Bu dinlerin getirdiği kardeşlik, sevgi ve barış bunları yüzyıllardır taşıdık ve dünyaya gösterdik.”dedi
Süryanilerin bayramını kutlamaya gelen Mardinli Müslümanların yanında turistler de kiliseye gelerek sevinçlerine ortak oldu.


http://www.mardinlife.com/Suryaniler-Paskalyayi-Muslumanlarla-birlikte-kutladi-haberi-33325

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: