İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İnteraktif harita, Avrupa’da kalan tüm sinagogları gösteriyor

Yeni uygulamaya giren harita, bina olarak hâlâ ayakta kalan Avrupa sinagoglarını listeliyor. Ancak listelenen binaların sadece çeyreği hâlâ sinagog olarak kullanılıyor.

Örneğin, Pozana’da (Polonya) bir sinagogda iki havuz bulunuyor. Krakow’da (Polonya) bulunan bir başkası ise günümüzde bar olarak kullanılıyor. Harita, hangi sinagogların günümüzde ibadet için kullanılıp hangilerinin başka şeylere dönüştürüldüğünü gösteren filtreler kullanılmasına izin veriyor. ‘Mevcut Kullanım’ menüsü otuza yakın farklı kategorileri listeliyor: Fırın, cami, Sih mabedi gibi…

Haritada kullanıcıların ayrıca sinagogları ülkeye göre filtreleyebilmeleri de mümkün. Örneğin, kullanıcı, Almanya’daki tüm tarihi sinagog binalarını sorgulayıp, sonra da hangi sinagogların günümüzde Alman Yahudileri tarafından kullanıldığını filtreleyebiliyor.

Kullanıcılar istedikleri sinagogu seçip, hangi sene inşa edildiğinden nasıl bir inşaat malzemesiyle yapıldığına kadar binasıyla ilgili farklı bilgileri de edinebiliyorlar.

Harita, ‘Foundation for Jewish Heritage / Yahudi Mirası Vakfı’ tarafından yapıldı. İngiltere’de 2015 yılında kurulmuş olan organizasyon, yok olma tehlikesinde olan Avrupa sinagoglarını korumayı ve yenilemeyi amaçlıyor. Organizasyon kurulumundan önce, Kudüs’teki İbrani Üniversitesinin Yahudi Sanat Merkezi Bölümünü bu proje için görevlendirmiş. İnteraktif harita projesinin tamamlanması ise bir buçuk sene sürdü.

Organizasyon, benzer projeler ve çalışmaları Suriye ve Irak’taki sinagogları için yapabilmek adına 150 bin doların üzerinde bir destek topladı.


http://www.salom.com.tr//haber-106253-Interaktif_harita_avrupada_kalan_tum_sinagoglari_gosteriyor.html

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın