İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Atatürk’ün Anadolu’yu Türkleştirmesinde Niğde Fertek Camii örneği

Prof. Dr. Mustafa Y. Köker

Geçenlerde Kayseri’den Adana’ya giderken Niğde Fertek köyüne uğrama fırsatı buldum. Fertek Niğde merkeze 5 km, meşhur Koyunlu kasabasına 2 km uzaklıkta. Eski bir Rum yerleşim yeri olan kasaba, 1924 yılında Lozan Antlaşmasında kararlaştırılan nüfus mübadelesiyle birlikte Türk diyarı olmuştur.

Mübadele anlaşması uyarınca Anadolu’da bulunan gayrimüslimler Yunanistan ve Balkanlara, orada bulunan Müslümanlar da onların boşalttığı yerlere yerleşmiştir. Anlaşma gereğince Anadolu’daki gayrimüslimlerin evleri, arazileri ve mabetleri Türk devleti hazinesine geçmiş ve mübadil olan ahaliye tahsis edilmiştir. Yöre ahalisinin cami talebi için Diyanet İşleri Başkanlığı’na başvurusu üzerine metruk halde bulunan ve hazineye devredilen kilise, Müslüman ahaliye hizmet amacıyla camiye çevrilmiştir. Başka uygulamalara hukuki örnek teşkil etmesi için Gazi Mustafa Kemal Atatürk imzası ile 7 Aralık 1925 tarihli ve 241 sayılı bakanlar kurulu kararı alınarak, Niğde Fertek kasabasındaki kilisenin camiye tevdi edilmesi ve gerekli inşaat için bütçe ayrılmasına karar verilmiştir.

Kilisenin ismi Fertek Yeni Cami olarak değiştirilmiş ve 95 yıldır cami olarak kullanılmaktadır. Bu uygulama ile beraber Anadolu’da yüzlerce kilise, cami olarak kullanılmaya başlamıştır. Şu an ülkemizin değişik yerlerindeki metruk haldeki kiliseler aynı şekilde milletin malıdır ve cami olarak kullanılmasının önünde hiçbir hukuki engel yoktur. Caminin girişinde bakanlar kurulu kararı ile burasını cami yapanlara teşekkür yazısı göreceğimi umuyordum, ancak sonradan eklenmiş caminin banisi Rum Nikola Karamanlis levhası ile karşılaştım. Muhtemelen dinlerarası diyalog faaliyetleri ile batıya şirin görünme heveslisi bazı çevrelerin işi.

Oysaki burası Anadolu’nun Türkleşmesinin imzasının atıldığı yerdir ve o imzayı atan Gazi Mustafa Kemal’dir. Atatürk’ün İslam ve Müslüman lehine attığı her adım gizlendiği gibi, burada da aynı örtme işlemi uygulanmıştır. Hâlbuki bu caminin yapımı Lozan Antlaşmasının bize uluslararası hukuka uygun olarak verdiği bir haktır. Bu vesile ile Fertek Yeni Cami’nin avlusuna millete hizmet edenlere teşekkür için bir anıt-kitabe yapılması gerekirken Rum izlerini camide diriltme çalışmasına şahit oluyoruz.

Atatürk sadece Anadolu’yu kurtarmamış ve Balkanlarda ve Yunanistan da inim inim inleyen Müslüman ahaliye de sahip çıkmış ve mübadele anlaşması ile Anadolu’ya 1.204.000 bin Müslümanı taşımıştır. Yunanlıların “Megali İdea” hayali ile İzmir’i işgali ve batı Anadolu’nun tamamen Hıristiyanlaşması için planladığı mübadele fikrini, Anadolu’nun Türkleşmesi ve İslamlaşması olarak değiştiren Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ne kadar teşekkür etsek azdır.


http://www.yenimesaj.com.tr/ataturkun-anadoluyu-turklestirmesinde-nigde-fertek-camii-ornegi-makale,12022190.html

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: