İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Devlet işleri ile din işlerinin ABD’de ayrılması için çalışan kadınla tanışın: Rachel Laser

ABD’de resmi adı Kilise ile Devlet İşlerinin Birbirinden Ayrılması için Hareket olan ve tam bir laikliği savunan sivil toplum örgütünün başına tarihte ilk defa Yahudi asıllı ve erkek olamayan bir kişi seçildi.

İlk defa Hıristiyan olmayan bir kişi olarak kurumun başına geçen 48 yaşındaki Avukat Rachel  Laser, kurumun adının da, ‘Devlet ve Din işlerinin Birbirinden Ayrılması’ olarak değişmesi gerektiğini belirtiyor.

Yahudi asıllı Laser, Washington merkezli grubun başkanlığını United Chuch of Christ Papazlarından Barry Lynn’den devir aldı.

Chicagolu Avukat, içlerinde Yahudi kuruluşları da olan bir çok sivil toplum örgütü ile birlikte çalışarak, kadın hakları ve inançlar arasındaki diyaloğu arttırmak için  çalışmalar yapıyor.

Günümüzde ABD laik hukukunun başta taşıyıcı annelik gibi konular olmak üzere birçok konuda dini referans aldığını belirten Laser, ‘Müslümanların ABD’ye girmesine sınırlama’ gibi  söylemler dahil her tür dini ayırımcılıkla mücadele ettiklerini ifade etti.


http://www.salom.com.tr//haber-106207-devlet_isleri_ile_din_islerinin_abdde_ayrilmasi_icin_calisan_kadinla_tanisin_rachel_laser.html

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın