İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

HDP Vekili Paylan’dan Kilise Saldırısı İçin Soru Önergesi

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, Santa Maria Katolik Kilisesi’ne yapılan silahlı saldırıyla ilgili İçişleri Bakanı Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi hazırladı. Paylan, önergede kiliseye yapılan diğer saldırıları da hatırlattı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Garo Paylan, 6 Mart’ta silahlı saldırıya uğrayan Trabzon’daki Santa Maria Katolik Kilisesi için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması isteğiyle bir soru önergesi hazırladı.

TIKLAYIN – Rahip Santoro Cinayeti’ndeki “Sessizlik”

Paylan, “12 yıl önce öldürülen Rahip Andrea Santoro’nun hizmet ettiği, Trabzon’daki Kemerkaya Mahallesi’nde bulunan Santa Maria Katolik Kilisesi’nin 6 Mart 2018 tarihinde silahlı saldırıya uğradığı haberleri basına yansımıştır. Aynı kilisenin Şubat 2018’de yakılmaya çalışıldığına dair ihbar Trabzon İl Emniyet Müdürlüğü’ne iletilmiş, ardından Trabzon Valiliği açıklama yaparak ‘(…) olayın faili ya da faillerinin yakalanması için çalışmalar titizlikle yürütülmektedir. Kilisenin güvenliğinin sağlanmasına yönelik her türlü tedbir ilgili kurumlarca alınmaktadır’ demiştir.

TIKLAYIN – Trabzon Santa Maria Katolik Kilisesi’ne Saldırı

“Kiliseye saldırılar aralıklarla devam etti”

“Rahip Santoro’nun 2006 yılında silahlı saldırı sonucu öldürülmesinin ardından Santa Maria Katolik Kilise’sine yapılan saldırılar aralıklarla devam etmiştir” dediği soru önergesi metninde şu saldırıları da ekledi:

“Ocak 2011’de Kilise, istavroz haçını ışıklandırdığı için tehdit edilmiş, Kilise’ye atılan şişelerden birinin içinden, ‘Kilisenin tepesindeki haçı ya siz indirin ya biz indireceğiz’ yazılı not çıkmıştır. 15 Temmuz 2016 darbe girişimi sonrası ise, darbe girişimini protesto eden bir grup, tekbir getirerek Kilise’ye saldırmış, kaldırım taşlarını fırlatarak Kilise’nin camları kırmış, yanlarında çekiçlerle de Kilise’nin kapısını kırmaya çalışmıştır.

2006’dan itibaren yaşananlar, Kilise’ye saldırıların sistematik bir şekilde sürdüğünü göstermektedir.

Bu bağlamda;

  1. Bir ay arayla Trabzon’daki Santa Maria Katolik Kilisesi’ne gerçekleştirilen bu saldırılarla ilgili herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?
  2. Trabzon Valiliği’nden Şubat 2018’de yapılan açıklamada Kilise’nin güvenliğinin sağlanması için tedbirler alındığı belirtilmesine rağmen, Mart ayında Kilise’ye silahlı saldırı düzenlenmesinde kimlerin ihmali vardır?
  3. Saldırılar nasıl ve neden engellenmemiştir?
  4. 2006 yılından bu yana, sistematik bir şekilde saldırıya uğrayan ve Trabzon’da nüfusu giderek azalmış olan Hıristiyanların güvenlikleri için ne gibi güvenlik tedbirleri alınmaktadır?
  5. Hıristiyanlara karşı işlenen ve her geçen gün artan nefret suçlarına karşı Türkiye genelinde ne gibi önlemler alınmaktadır?
  6. Türkiye genelinde Hıristiyanların ve Musevilerin kültürel ve dini mekanlarına yapılan bu gibi saldırılar karşısında caydırıcı adımlar atılacak mıdır? (PT)

    http://bianet.org/bianet/azinliklar/195111-hdp-vekili-paylan-dan-kilise-saldirisi-icin-soru-onergesi

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: