İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tapınak kalıntısına eklenen minare şaşırttı

Antalya’daki Simena antik kentinde bulunan antik çağdan kalma tapınak ve kilise kalıntısında yürütülen cami restorasyonunda tarihi yapının üstüne bir de minare eklenmesi şaşkınlık yarattı…

Antalya’nın Demre ilçesindeki Simena antik kentinde bulunan antik çağ tapınağı ve kilise kalıntısında başlatılan restorasyon çalışması sürüyor. Geçmişi M.Ö 4. yüzyıla kadar uzanan Likya kenti Simena’daki kilise yapısına ait kalıntılar Hristiyanlık öncesinde pagan tapınağının, Osmanlı döneminde ise bir süre cami olarak kullanıldığı belirtiliyor.

Geriye yalnızca duvarlarından bir bölümün kaldığı tarihi yapıya Antalya Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından başlatılan restorasyonla bir de minare eklenmesi şaşkınlık yarattı. Demir konstrüksiyon eklenerek inşa edilen minarenin restorasyon projesinde yer almadığı iddialarını yanıtlayan yetkililer ise minarenin projede de yer aldığını belirtti.

Arkeolojik ve kentsel sit alanı olarak koruma altında bulunan Simena antik kenti, Demre ilçesine bağlı Üçağız köyü sınırlarında yer alıyor. Her yıl dünyanın dört bir yanından ziyaretçileri ağırlayan Simena’daki tarihi kaleden dolayı, Üçağız köyünün bu bölümü ‘Kaleköy’ olarak anılıyor. Simena kalesinde bulunan 233 nolu parsel üzerindeki tarihi duvar kalıntıları, 1989 yılında ‘Dini Yapı Kalıntısı’ olarak tescil edilerek koruma altına alındı. Helenistik döneme tarihlenen duvar kalıntısının, Roma döneminde tapınak, Bizans döneminde üç nefli kilise, Osmanlı döneminde ise bir süre cami olarak kullanıldığı tespit edildi.

RESTORASYON PROJESİ KORUMA KURULU TARAFINDAN ONAYLANDI
Antalya Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Simena antik kentindeki tarihi kalıntılar üzerinde bir cami inşa etmek için harekete geçti. Bu amaçla hazırlanan restorasyon projesi, 6 Haziran 2017 tarihinde Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nca uygun bulunarak onaylandı. Ankara merkezli Boyut Grup Restorasyon adında özel bir şirkete ihale edilen restorasyon projesinde 18 Haziran 2017 tarihinde imzalanan sözleşmenin ardından çalışmalara başlandı.

 

TARİHİ YAPININ GEÇMİŞİNDE MİNARE VAR MIYDI?
Bu yıl içinde tamamlanması planlanan restorasyonun, 480 bin liraya mal olması bekleniyor. Ancak çalışmalar ilerledikçe tarihi yapının üzerinde demir konstrüksiyonlu bir minarenin yükselmesi şaşkınlık yarattı. Avlu kısmında bir vaftiz havuzu ve zemininde mozaik kalıntılarının olduğu dikkati çeken yapının geçmişinde minare bulunmadığı belirtiliyor.

Onaylı restorasyon projesinde de minare olmadığı iddiasıyla ilgili bilgisine başvurduğumuz Antalya Vakıflar Bölge Müdürlüğü yetkilileri, iddiayı yalanlayarak onaylı restorasyon projesinde minarenin de bulunduğunu belirtti.


http://www.turizmhaberleri.com/haberayrinti.asp?ID=32998

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: