İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Osmanlı Hukukunda Mülkiyet Hakkı, Emvâl-i Metruke ve Karşılaşılması Muhtemel Hukuki Sorunlar” başlıklı konferans

Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM), Ömer Engin Lütem Konferansları’nın üçüncüsünü, Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Gül Akyılmaz’ın konuşmacı olacağı “Osmanlı Hukukunda Mülkiyet Hakkı, Emvâl-i Metruke ve Karşılaşılması Muhtemel Hukuki Sorunlar” başlıklı konferansla 15 Mart 2018 tarihinde gerçekleştirecektir.

İslam Hukuku, Osmanlı Hukuku, Osmanlı devletinde zimmîlerin hukuki statüsü ve Türk hukuk tarihi konularında çalışmalarına devam eden Prof. Dr. Gül Akyılmaz konuşmasında, günümüzde Osmanlı Devleti’nden Türkiye Cumhuriyetine aktarılan sorunlardan birisi olan ve emvâl-i metruke olarak nitelenen sevk ve iskâna tabi tutulan Ermenilerin geride bıraktıkları mallar ve bu şahısların mirasçısı olduklarını ileri süren kişilerin Türk mahkemelerinde taşınmazların iadesi ve tazminat talepleri ile ilgili açtıkları davaları ve önümüzdeki süreçte Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne yapılması muhtemel başvuruları değerlendirecektir. Bunun yanında, Prof. Dr. Akyılmaz, Osmanlı Arazi Hukuku, Miras Hukuku, Aile Hukuku, Ceza Hukuku ve Vatandaşlık Hukuku’na hakim olan ilkeler üzerinde durarak söz konusu olabilecek hukuki problemlerin daha geniş bir perspektiften ele alınmasına olanak tanıyacak bir yaklaşımın esaslarını da dinleyicilerle paylaşacaktır.

AVİM, 15 Mart 2018 Perşembe günü 14:00-16:00 saatleri arasında AVİM Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilecek konferansımıza katılımınızdan onur duyacaktır.

Toplantı dili Türkçedir.


http://avim.org.tr/tr/Duyuru/OSMANLI-HUKUKUNDA-MULKIYET-HAKKI-EMVAL-I-METRUKE-VE-KARSILASILMASI-MUHTEMEL-HUKUKI-SORUNLAR-BASLIKLI-KONFERANS

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın