İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

HDP’li Paylan: 12 milyon Ermeninin baktığı Patrikhane statükocu güçlerin rehinesi oldu

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, İstanbul Valiliği’nin durdurduğu patrik seçimlerinin yapılması için imza kampanyası başlattı.

Paylan, “Dünyada 12 milyon Ermeni var hepsi de Anadolu kökenli, İstanbul patrikhanesine bakar, ama şu an statükocu güçlerin bir rehinesi halinde” diye konuştu.

Mevcut Patrik Mesrob Mutafyan, 2008 yılında yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle görevini yapamaz durumda olduğu için, hükümetin de desteğini alıp valilik tarafından ‘patrik vekili’olarak atanan Aram Ateşyan, Haziran 2010’dan bu yana İstanbul Ermeni Patrikhanesi’ni yönetiyor.

Bianet’ten Pınar Tarcan’ın haberine göre“Dünyanın hiçbir yerinde bir makam uzun süreli boş bırakılamaz veya bir vekil, aslı iş göremezken vekilliğe yıllarca devam edemez” eleştirisini getiren Paylan’ın hazırladığı ‘Patrik Seçimi…Hemen Şimdi’ başlığıyla imzaya açılan çağrı metnine şu ana kadar 1336 kişi imza attı.

Paylan sordu: Nasıl bir Ermeni toplumu?

Türkiye’de sayıları altı-yedi bin kadar kalmış olan küçük bir azınlığın ruhani liderini seçmesine dahi izin verilmediğini belirten Paylan, “Devlete yakın bir kişiyi hükümet göreve getiriyor, kayyum olarak atanıyor” diye konuştu.

Paylan şöyle devam etti: “Sayın Başbakan’a da söyledim. ‘Yönetilmeyen, zayıflayan bir ermeni toplumu mu işinizi görür, yoksa Ermeni toplumunun saygısını gören ve Türkiye’ye her türlü katkısını gösteren bir Ermeni toplum mu? Böyle bakın’dedim. Türkiye içinde böyle bir baskıyla kayyum atayabilirsiniz ama dünyada 12 milyon Ermeni var, hepsi de Anadolu kökenli, İstanbul patrikhanesine bakar, ama şu an statükocu güçlerin bir rehinesi halinde.

“Dünyadaki Ermenilerini de saygısını görmeyen bir Ateşyan gerçekliği vardır. Bu kangren olmuş durumu çözmenin tek yolunun sandık olduğunu söylüyoruz. Bu kaosu sandık çözer. Sandığı önümüze koysunlar biz hem Ermeni toplumunun hem de Türkiye için bu krizi çözelim”.

Ne olmuştu?

Mevcut Patrik Mesrob Mutafyan 2008 yılında yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle görevini yapamaz durumda olduğu için, Haziran 2010’da bu görevleri yerine getirebilecek bir ‘patrik vekili’ seçilmişti. Bu makama, hükümetin de desteğini alan Aram Ateşyan valilik tarafından atanmıştı.

Ancak Ermeni toplumundan gelen baskıların da etkisiyle Ekim 2016’da patrik seçimi için kararı alınmış, Mart 2017’de Karekin Bekçiyan, Patrikhane’yi seçime götürecek olan ‘patrik kaymakamı’ olarak seçilmişti.

Patrikhane’deki bu sürece rağmen, Aram Ateşyan ‘patrik vekili’görevinden istifa etmemiş, patrik seçimi yapılmasına dair ağustos ayında gönderilen dilekçeyse İçişleri Bakanlığı’nca yanıtsız bırakılmıştı.

Valilik engelledi

Valiliğin mektubunda patrik makamının boşalmasını sağlayan nedenler arasında sağlık sorunlarının bulunmadığı öne sürüldü. Bunun yanı sıra, ‘patrik kaymakamı’ seçimlerini kaybeden Aram Ateşyan’ın patrik genel vekilliği görevine hala devam ettiği savunuldu.

Valilik, Karekin Bekçiyan’ın ‘patrik kaymakamı’ seçilmesine dair tüm işlemlerin butlan (geçersiz) sayıldığını öne sürerken, ‘sözde Patrik Kaymakamı’ Bekçiyan ifadesinin geçtiği mektupta ve patrik kaymakamının bugüne kadar aldığı tüm kararların geçersiz sayıldığı kaydedildi.

Son olarak, Ermeni Patrikhanesi’ndeki seçim sürecini yönetmek üzere patrik kaymakamı seçilen Başepiskopos Karekin Bekçiyan, İstanbul Valiliği’nin seçimi iptal etmesi üzerine Türkiye’den ayrıldı.

Bekçiyan giderken, “Üzüntü verici, acıtıcı ve ibretlik entrikalar çevrildi. Karanlık kampanyalar çok çirkin boyutlara ulaştı. Bu tutumun toplumumuzu daha da yıpratmasından ve hatta yozlaştırmasından korkuyorum” dedi.


http://www.diken.com.tr/hdpli-paylan-12-milyon-ermeninin-baktigi-patrikhane-statukocu-guclerin-rehinesi-oldu/

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: