İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ABD’deki Azeri Türklerinden Kaliforniya Senatosuna “Soykırım” Çıkarması

– Kaliforniya’daki Azerbaycanlı Türkler, eyalet senatosundaki Türkiye karşıtı oturuma katılıp söz alarak, gerçekleri senatörlerin yüzüne tokat gibi vurdular

– “Azerbaycan’da 800 bin Azeri’nin Karabağ’dan sürüldüğünü gözlerimle gördüm”

– “Hocalı’da öldürülen 613 Azeri ile ilgili hiç kimse adalet karşısına çıkarılmadı”

SACRAMENTO (TURKISH JOURNAL) – Kaliforniya’daki Azeri Türkleri,  eyalet senatosundaki Ermeni lobisinin desteklediği Senatörlerin öncülüğünde gerçekleştirilen, Türkiye karşıtı oturuma katılıp, söz alarak, gerçekleri senatörlerin yüzüne tokat gibi vurdu.

Sovyetler Birliği döneminde, 1988 yılının Şubat ayında Sumgayıt şehirde yaşayan Ermeniler ile Azeriler arasında yaşanan, 26 Ermeni ve 6 Azeri hayatını kaybettiği Sumgayıt Olaylarının 30. yılı nedeniyle Kaliforniya Senatosu’nda bir oturum düzenlendi.

Türkiye’deki demokrasinin eleştirildiği, Türkiye karşıtı bir toplantıya dönen oturumda, “Kaliforniya’nın Türkiye ile ticari ilişkilerini durdurması” istendi.

Soykırım iddialarının destekçisi sentörlerin zor saatleri

ABD’de Türkiye karşıtlığıyla öne çıkan Ermeni lobisinin desteklediği eyalet senatörlerinden Senatör Anthony Portantino’un gündeme getirdiği oturuma bölgede yaşayan Azerbaycanlı Türk gençleri damgasını vurdu.

Oturumda söz alan Türk gençleri, Senatör Anthony’nin yüzüne Türkiye karşıtı soykırım tasarısını gündeme getirdiği için tepkilerini dile getirirken, Portantino’dan Amerikalı Türkler olarak bu konuya “adil ve tarafsız” yaklaşmasını talep etti.

Oturumda gençler, Türk kökenli Kaliforniyalı Amerikan vatandaşı olarak senatörlere gündeme getirdikleri konudan dolayı “utanç” duymaları gerektiğini yüzüne karşı çarpıcı şekilde dile getirdiler.

Bir milyonun üzerinde Ermeni’nin yaşadığı eyalette Ermeni lobisinin büyük paralarla senatörleri kendi yanlarına çekme çabaları ve bu konudaki bir çok çalışmaya rağmen oturuma sadece Ermeni lobisiyle yakın ilişki içindeki Senatör Scott Hawk, Senatör Scott Wickt ve Senatör Anthony Portantino katıldı.

“800 bin Azeri’nin Karabağ’dan sürüldüğünü gözlerimle gördüm”

Oturumda söz alan Kaliforniya’da yaşayan Azerbaycan asıllı Türk genci, “Azerbaycan’da 800 bin Azeri’nin Karabağ’dan sürüldüğünü gözlerimle gördüm. Sumgayıt’ta 26 Ermeni ve 6 Azeri bölgede yaşanan kargaşada hayatını kaybetti. Tüm sorumlular adalet karşısına getirildi. Sorumlulardan biri de bir Ermeni olan Grigoryan’dı.” dedi.

“Hocalı’da öldürülen 613 Azeri ile ilgili hiç kimse adalet karşısına çıkarılmadı”

Genç daha sonra Senatöre “1992’de Hocalı’da öldürülen 613 Azeri ile ilgili hiç kimse adalet karşısına çıkarılmadı. Bu oturumda tarafsızca Hocalı katliamı hakkında konuşmak daha doğru olmaz mı?” diye sordu.

Oturumda söz alan Bakü doğumlu Adlia ise, Ermenistan’ın Azerilere saldırgan tutumunun 1 milyon Azeri’yi mülteci durumuna getirdiğini belirtti. İnsan haklarının çiğnendiğini ifade eden Adlia,”bu oturumda bulunanların bu Azerilere ne diyeceğini merak ediyorum” dedi.

Yasmin isimli bir başka Azeri Türkü öğrenci ise oturumu yönetenlere “Neden iki taraflı bir konunun sadece bir tarafın isteğine göre haraket ediyorsunuz ” diye sordu.

Senatör Portantino Türk gençlerinin tüm sorularının ardından cevap vereceğini söylemesine rağmen, hiçbir soruya cevap vermeden oturumu kapattı.


http://www.turkishjournal.com/2018/03/02/abddeki-azeri-turku-genclerden-ermeni-soykirimi-destekcisi-senatorlere-tokat-gibi-sozler/

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: