İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Brüksel’de Sumgayıt katliamları kurbanları anıldı

25 Şubat’ta Brüksel’deki St. Magdalalı Meryem Ermeni Kilisesinde 27-29 Şubat 1988 tarihlerinde vuku bulan Sumgayıt Katliamlarına kurban giden Ermeniler anısına dua okundu.


Yapılan dini ayine çalışma ziyareti için Belçika’da bulunan Artsakh (Karabağ) Dışişleri Bakan Yardımcısı Armine Aleksanyan, Artsakh Kamu Denetçiliği Kurumu Sözcüsü Artak Beglaryan, Ermenistan’ın Belçika Krallığı Büyükelçiliğinde ve Ermenistan’ın NATO Daimi Temsilciliği’nde görevli diplomatlar ve Ermeni toplumu temsilcileri katıldı.

Ayin sonrasında Belçika Ermeni Örgütleri tarafından Ermeni Soykırımı kurbanları anıtının önünde Sumgayıt kurbanları için miting düzenlendi. Katılımcılar kurbanların anısına çelenk bıraktı.

1988 Şubat 26-29 tarihleri arasında Azerbaycanlılar Bakü’nün kuzeyinde 19.000 Ermeni’nin yaşadığı Sumgait şehrine saldırıp Ermenileri katlettiler.

26 Şubat 1988 başlayan kırımlara Ermeni yurttaşlara yönelik kitlesel şiddet, cinayetler ve talan eşlik etti. Uzmanlar üç günde yaşananan olayları ‘Facia’ olarak nitelendirdiler.

Sumgayıt katliamları Sovyet Azerbaycan yönetimi tarafından organize edilen kırımlar Dağlık Karabağ Otonom Bölgesi halk milletvekilleri eylet konseyinin kararına bir yanıttı. Karar; milletvekillerinin Ermenistan ve Azerbaycan SSC’leri yönetimlerine Azerbaycan bünyesinden çıkma ve Ermenisan’la tekrar birleşme ricasını içermekteydi.

29 Şubat 1988’de Moskova’da yapılan SSCB KP Politbüro oturumunda, Sumgait’te Ermeni sivillere yönelik kitlesel kırım ve cinayetlerin etnik sebepli olduğu kabul edildi.

Üç gün devam eden Sumgait katliamları sonucunda onlarca kişi öldürüldü, bunların büyük kısmını işkencelere maruz bıraktıktan sonra diri diri yaktılar. Aralarında yetişkin olmayan tecavüz edilmiş kızlar dahi olmak üzere yaralılardan çoğu ilerde sakat kaldı; iki yüzden fazla konut tahrip ve talan edildi, onlarca araç kundaklandı, dükkan ve kamusal öneme sahip üniteler gasp edildi, binlerce kişi mülteci durumuna düştü.

Evlerini terk etmek zorunda kalan ve şehirden dışarı çıkan yüzlerce Ermeni, zor şartlar altında, soğuk ve karlı dağlarda donarak hayatını yitirmiştir.


https://www.ermenihaber.am/tr/news/2018/02/28/Br%C3%BCksel-Sumgay%C4%B1t/124401

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: