İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tıbbi Açıdan Büyük Oruç

Ermeni dünyasında  ”Büyük Oruç” bir yas veya inzivaya çekilme dönemidir, temel amacı, inanları ”Kutsal Hafta”ya ve ”İsa Mesih’in Diriliş Yortusu”nu çoşkoyla kutlamaya hazırlamaktır.
Hristiyan dünyasında ”Oruç Tutma” ilk defa İsa Mesih’in vaftiz olduktan sonra çölde inzivaya çekilip 40 gün ”Oruç” tuttuğunda görürüz.
Apostolik Ermeni Ortodoks Kilisesi ,”Oruç Tutma”yı, 1-Ruhsal Güçlenme ve 2-Vücut Sağlığı olmak üzere iki amacla uygulamaktadır.
Ermeni halkı 3 şekilde oruç tutar.
1. En yaygın olan şekil:  Bal hariç herhangi bir hayvansal  gıda tüketmemek.Alkollu içecekler, süt ürünleri, et, balık, deniz ürünleri, yumurta ve hayvansal yağ  tüketmemek  yalnızca  bitkisel gıdalar  tüketmekle ”Oruç” (perhiz-Bahk) tutmak:
2. İkinci yaklaşım şekli: Ekmek ve su hariç, herhangi bir başka yiyecek ve gıda tüketmemek.” Oruç”(perhiz-bahk) tutmak : 
3. Üçüncü yaklaşım şekli :Günümüzde  bu şekil çok nadir olarak uygulanmaktadır, burda  her türlü yiyecek ve gıda,ekmek ve su tüketilmeden ” Tam Oruç” tutulur.
Günümüzde ,en yaygın olarak uygulanan, birinci şekildir:
izvor-vitamina
Uzun bir süre,bitkisel gıdalar tüketerek ”Oruç”-(perhiz-bahk) tutmanın tıbbi acıdan olumlu ve olumsuz yönleri vardır:
Büyük Oruç(Perhiz) tutmanın olumlu yönleri:
Her şeyden önce, ”Büyük Öruç” tutan  kişi, hayvansal gıda ve  hayvansal yap tüketmeyerek, kardiyovasküler hastalıklar, diyabete ve obeziteye gibi  hastalıklara neden olabilecek risk erkenlerini azaltmaktadır. Ayrıca bitkisel gıdalarla beslendiğinden, bitkisel kökenli gıdaların selüloz açısından zengin olmasından yararlanmaktadır:Yapılan araştırmalar bitkisel gıdalarla beslenenelerin kanında LDL-Kolesterol seviyesinin hayvansal gıdalarla  beslenenlere oranla daha düşük olduğu, bitkisel gıdalarla beslenenlerde böbrek taşı veya safra kesesi taşı oluşumu,hayvansal gıdalarlarla beslenenler oranla daha nadir görüldüğü, bitkisel gıdalarla beslenenlerin sindirim sistemleri daha sağlıklı çalıştığı gösterilmiştir :
 
Büyük ”Öruç” Tutmanın  olumsuz yönleri:
04c02e17a27542da9f76fcb3a2940540
Oruç tutmanın başlıca olumsuz yönü, dengesiz bir beslenme şekli olduğudur. İnsan vücudunun  bellirli vitaminlere, minerallere, tuzlara özellikle Demir, Çinko, Kalsiyum, Magnezyum, D vitamini, B12 vitaminine ihtiyaçı vardır, uzun bir süre bitkisel beslenme kişide bu minerallerin ve vitaminlerin eksikliği  bir takım sağlık sorunlarının ve hastalıkların doğmasına sebep olabilir:D vitamin ve Kalsiyum eksikliği kemik yapısında bozukluklara, B12 vitamin eksikliği  kansızlığa, sinir sistemi bozukluğuna, uzun süre bitkisel beslenmeye bağlı protein ve amino asid eksikliği kas ve eklem hastalıklarına  sebep olabilir. Bu nedenle, uzun süredir ”Oruç” tutan kişi eksik olan vitamin ve mineralleri tamamlayıcı olarak beslenmesine  eklemelidir.
Tıbbi açıdan sağlık sorunları olanlara,hamile kadınlara ve çocuklara ”Oruç Tutma” önerilmemelidir.
Oruç tutmanın bir  zayıflama diyeti olmadığı asla unutulmamlıdır.
Dr.med. Sarkis Adam 

Bir yorum

Bir Cevap Yazın