İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hemşin Ermenileri ırkçı tehditlere maruz kalıyor

Türkiye’de Hemşinli Ermenilerin oluşturduğu “Vova” müzik grubunun üyeleri, Hamşen bölgesinde Ermeni taraflısı propaganda yapmakla suçlanarak farklı tehditlere tabi tutuluyor. Grubun solisti olan  Hemşin Ermenisi Hikmet Akçiçek, konuyla ilgili Facbook’taki kendi hesabında paylaşımda bulundu. Arkadaşlarıyla kendisinin en öncelikli hedefinin, Hemşin kültürünün ve dilinin  korunması ve yaşatması olduğunu dile getiren Akçiçek, kendi kültürünün yok olma tehlikesi altında olduğunu bizzat yaşamış ve hissetmiş olan insanlardan biri olduğuna dikkat çekti. Bunun sonucunda da Akçiçek, 1996 tarihinden itibaren, öz kültürün ve dilinin korunması için yoğun faaliyetlerde bulunmaya başlamıştır.

İşte Akçiçek’in o paylaşımından bir alıntı:
“Bu bapta 2005 yılında arkadaşlarımla birlikte dünyada bir ilki gerçekleştirerek Hemşin dilinde söylenmiş ve tamamı anonim Hemşin ezgilerinden oluşan VOVA adlı albümü yayınladık. 2011 yılında HADİG Hemşin Kültürünü Araştırma ve Yaşatma Derneği’nin kurucularından oldum. Ve 2014 yılından beridir de GOR Hemşin Kültür Dil Tarih Dergisi’ni yayımlayan ekiptenim ve derginin sorumlu yazı işleri müdürüyüm.
Bu faaliyetlerim dolayısıyla gerek Hemşin kamuoyunda, gerekse kültür sanat ve entelektüel çevrelerde bilinirliğim ve ilişkilerim oluştu. Buna Ermenistanlı kültür sanat insanları ve akademisyenler ile ata yurdundan göçmek zorunda kalıp bugün Rusya ve Abhazya’da yaşayan hıristiyan Hemşinliler de dahildir.”
Benim açımdan çağdaş sosyal, kültürel, sanatsal hatta turistik nitelikte olan bu ilişki ve faaliyetler kimi çevreler tarafından bölgemize yönelik var olduğu iddia edilen ermeni propagandasının bir uzantısı olarak değerlendirilmekte ve işbirlikçilik, misyonerlik, satılmışlık ve hainlik olarak ifade edilerek kimi sosyal medya ortamlarında ben ve kimi arkadaşlarımız tehdit hakaret ve küfürlere maruz kalmaktayız.
Hiçbir Hemşinliye bir kimlik dayatması içinde değiliz. Hemşin coğrafyasının özellikle Osmanlı öncesi Ermeni geçmişi ise saklanacak bir sır değildir.
Varsa içlerinde medeni olarak fikrini ifade edebilecek birileri benim ve arkadaşlarımın adresini bulmak kolay olsa gerek, facebook köşelerinde kin kusacaklarına gelsinler uygun bir zamn ve ortamda oturup konuşalım, nedir dertleri?
Yürüttüğüm faaliyetlerde ülkemizin çıkarlarına aykırı, yasa dışı bir boyut görenler varsa, onları sosyal medya köşelerinde ifrazat kusmayı bırakmaya, varsa delillerini Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerine sunmaya ve hakkımda dava açmaya davet ediyorum.”
“Vova” grubu, ilk defa ünlü Ermeni gazeteci Hrant Dink adına düzenlenen akşam  sırasında sahneye çıktı, o zaman grup, Ermenice “Yar, yar” şarkısını seslendirdi. Grubun diğer üyeleri, Mustafa Biber ile Ersin Çeliktir.2005’te yayınlanan “Vova” albümünde  genelde unutulmuş ve yeni nesilin bilmediği 13 Hemşince şarkı yer almıştı.
Kaynak:   Ermenihaber.am

Yorumlar kapatıldı.