İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Misafirlerimiz Ayin için Kirazlı’daydı

Mübadele yıllarından sonra, geçen yıl ilk defa düzenlenen ilçemiz Yukarıyapıcı Mahallesinde bulunan tarihi Kirazlı Manastırı’ndaki ayini, Fener Rum Patriği Bartholomeos yönetmişti. Bu yıl da ikincisi düzenlenen ayin töreni, yine Patrik Bartholomeos yönetiminde gerçekleştirildi. Dün sabah saatlerinde başlayan törene çok sayıda yurt dışından katılan yabancı katılımcı hazır bulundu. Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı ve Belediye Meclis Üyelerinin ev sahipliğini üstlendiği organizasyonda, düzenlenen ayine yurt içi ve yurtdışından çok sayıda katılımcı hazır bulunurken, yerel ve ulusal basın temsilcilerinin katılımı ile tören gerçekleştirildi.

Törende konuşan İstanbul Fener Rum Patriği Bartholomeos; Belediye Başkanı Hüseyin Sarı’ya misafirperverliğinden dolayı teşekkür ederken; “Burada edilen dualar tüm Dünya’ya kardeşlik ve barış getirmesi için yapıldı. Allah’a dualarımızı kabul etmesi için yalvarıyoruz” dedikten sonra tüm islam aleminin mübarek Kurban Bayramını kutladı.
Fener Rum Patrikhanesi Ruhani Lideri Bartholomeos konuşmasının devamında; “Balıkesir Valisine ve Erdek Belediye Başkanı’na teşekkür ederim. Bu kutsal mekanda Meryem Ana onuruna ayinimizi yapabilmiş durumdayız ve bunun için çok mutluyuz. Bugünkü ayinimizde vatandaşlarımızın birlik ve beraberliği için, terörün bir an evvel bitmesi için büyüklerimizin sağlığı ve başarıları için dua ettik. Yüce Allah’a yakardık. Sevgili dostlar ve müslüman kardeşlerimiz dualarımıza katılıp ayinimize teşrif ettiğiniz için sizlere minnettarız. Allah hepinizi tüm kötülüklerden korusun. İnşallah gelecek sene de 23 Ağustos’ta bu tarihi manastırın kalıntılarında buluşup hep beraber dua eder hasret giderir, sevginizi pekiştiririz” dedi. Diğer taraftan düzenlenen ayin sonrasında katılımcılara şarap, ekmek ve ayrıca lokma ikramı yapıldı.
Geçtiğimiz yıl düzenlenen ilk törene göre çok daha fazla sayıda katılımın gerçekleştiği ayin töreninde; kardeşlik ve barış mesajlarının verilmesi ile birlikte sona erdi. (Haber:Adem Halat)

Yorumlar kapatıldı.