İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İhtilafın nihai çözümü, ancak Dağlık Karabağ’ın uluslararası tanınmasıyla mümkün olur

Dağlık Karabağ Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Karen Mirzoyan, Dağlık Karabağ çatışmasının nihai çözüm olasılığını Ermenistan kaynaklı “Tert’am” haber sayfası için değerlendirdi. Mirzoyan, böyle bir nihai çözümün, sadece Karabağ halkının kendi kaderini tayin hakkının özgürce kullanması sonucunda kurulan Artsakh (Dağlık Karabağ) Cumhuriyetinin uluslararası tanınması yoluyla elde edilebileceğini ifade etti.

Azerbaycan’ın, Nisan’daki maceracılığı nedeniyle müzakere sürecine yapılan olumsuz etkilerin giderilmesi için Viyana ve Sankt Petersburg’ta Ermenistan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanlarının görüşmelerinin önemine dikkat çekti.
Müzakere sürecine Dağlık Karabağ Cumhuriyetinin taraf olarak katılma konusuna değinen Mirzoyan, “Müzakere masasında ihtilafın esas taraflardan biri olan Dağlık Karabağ’ın yokluğu, Azerbaycan – Karabağ çatışması için nihai bir çözümun bulunmasını zorlaştırıyor. Eminiz ki, Dağlık Karabağ’ın yeniden müzakerelere dahil edilmesi, Azerbaycan -Karabağ ihtilafının çözümüyle ilgilenen tüm tarafların çıkarına olacak”. Şeklinde konuştu.
Meselenin çözümü için Dağlık Karabağ Cumhuriyetinin ne gibi tavizlere hazır olduğu konusunda ise Dışişleri Bakanı, “çatışmanın nihai olarak normalleştirilmesi, sadece Artsakh Ermenilerinin kendi kaderini tayin hakkının kullanması ve bunun sonucunda kurulan Dağlık Karabağ Cumhuriyetinin uluslararası tanınmasıyla sağlanabilir. Azerbaycan’ın, Artsakh Ermenilerinin kendi kaderini tayin hakkının ihlaline yönelik saldırgan politikasının devamı durumunda karşılıklı tavizlerden bahsetmenin bir anlamı olmadığı kanaatindeyim.” ifadelerini kullandı.
Kaynak:   Ermenihaber.am

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: