İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dink Soruşturmasında Albay Öz ve Altı Kişiye Tutuklama Talebi

Dink cinayeti soruşturması kapsamında aralarında dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz’ün de bulunduğu altı asker ve bir sivil tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve adliyeye sevk edilen aralarında dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz’ün de bulunduğu altı asker ve bir sivil şüpheli tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

7 şüpheli
Savcı Gökalp Kökçü tarafından yürütülen Dink cinayeti soruşturması kapsamında dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz, Trabzon Jandarma İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde görevli Astsubay Veysel Şahin, Trabzon İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde görevli Polis Memuru Tefik Cantürk, Trabzon Jandarma İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde görevli Astsubay Önder Araz, İstanbul Jandarma İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde görevli Uzman Jandarma Osman Kırçalı, İstanbul Jandarma İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde görevli Astsubay Ecevit Emir ve sivil Adem Sarıgöl gözaltına alınmıştı.
Agos’un haberine göre şüphelilere  ”FETÖ/PDY örgütüne üye olmak”, ”icra ve ihmal suretiyle öldürme” suçlamaları yöneltildi.
Şüpheliler tutuklama talebiyle İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.
10 asker tutuklanmıştı
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmalar kapsamında geçtiğimiz günlerde İstanbul İl Jandarma İstihbarat Şubesinde görevli astsubay Abdullah Dinç, eski uzman çavuş Yavuz Bozca ve Trabzon İl Jandarma İstihbarat Şubesinde görevli Ergün Yorulmaz ile jandarma astsubay Emre Cingöz, Volkan Şahin, Şeref Ateş, Okan Şimşek, Hüseyin Yılmaz, Gazi Günay ve Albay Ali Barış Sevindik tutuklanmıştı.
Gözaltına alınan diğer 10 şüpheli, “yurt dışına çıkış yasağı” ve “evine en yakın güvenlik birimine haftada bir, imza verme” zorunluluğundan oluşan adli kontrol tedbirleri uygulanması şartıyla serbest bırakılmıştı.
Albay Ali Öz ve Trabzon davası
Albay Öz hakkında Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesi ve Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesi de yargılama yapmıştı.
Öz ve 8 jandarma istihbarat personelini yargılayan Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesi, dosyanın Ağır Ceza Mahkemesi’nde birleştirilmesi isteğinde bulunmasına karşın Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesi dosyaları birleştirme talebini de elindeki dosyaları da reddetmişti.
Bunun üzerine 2. Sulh Ceza Mahkemesi, sanık Ali Öz ve Metin Yıldız’ın altı ay, Hüseyin Yılmaz, Ömer Ünalır, Okan Şimşek ile Veysel Şahin’in dört ay hapsine hükmetti. Dink ailesinin avukatları her iki mahkeme kararını da temyiz etmişti. Yargıtay, Ağır Ceza Mahkemesinin verdiği kararı da bozmuştu.
Birleştirmeme kararı da bozulmuştu
Yargıtay ayrıca Öz hakkında 2006 Temmuz ayında öğrendiği bilgileri cinayetten sonra öğrenmiş gibi “Görev Sonuç Raporu” ve “Haber Kayıt Bildirim Formu”na sahte içerikle düzenlemek ve haber kayıt bildirim formunu bizzat imzalamaktan açılan iki dosyanın Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülmesi gerektiğine hükmetti.
Ana davayla birleştirilmedi
Dink ailesi avukatları, Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin yaptığı yargılamanın, İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmekte olan Dink cinayeti ana davası ile birleştirilmesini istemişti. Talebi kabul eden Trabzon’daki mahkeme, birleştirilmesi talebiyle, dosyayı İstanbul’daki mahkemeye göndermişti. İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi ise birleştirme talebini reddetmişti. (EA)
Dink Soruşturmasında Albay Öz ve Altı Kişiye Tutuklama Talebi
Dink cinayeti soruşturması kapsamında aralarında dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz’ün de bulunduğu altı asker ve bir sivil tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.
İstanbul – BİA Haber Merkezi
15 Ağustos 2016, Pazartesi 17:36

  

Yorumlar kapatıldı.