İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

IŞİD’den kurtarılan Hristiyan köyleri‘IŞİD dini ve etnik azınlıklara yönelik soykırımı sürdürüyor’

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yayınladığı Uluslararası Din Özgürlüğü Raporu’na göre, IŞİD Suriye ve Irak’ta dini ve etnik gruplara yönelik katliamları sürdürüyor. BM: Ezidiler hâlâ köle olarak tutuluyor. Özellikle Ezidilere, Hristiyanlara, Şiilere ve diğer gruplara karşı soykırım, işkence ve tecavüz olaylarının sürdüğü kaydedilen raporda, IŞİD’in geçen yıl 60’tan fazla Hristiyan’ı ve diğer dini azınlıklardan kişileri çarmıha germe ve kafa kesme gibi vahşi yöntemlerle katlettiği vurgulandı.

‘IŞİD VE DİĞER ÖRGÜTLER 13 YILDA 33 BİN KİŞİYİ KATLETTİ’

Öte yandan IŞİD ve IŞİD’e bağlı gruplar ile diğer radikal dinci grupların saldırılarında 2002 ile 2015 yılları arasında 33 bin kişinin katledildiği, 41 bin kişinin de yaralandığı açıklandı.
ABD’de Maryland Üniversitesi bünyesindeki araştırma ve eğitim merkezi National Consortium for the Study of Terrorism and Response to Terrorism’in (START) raporuna göre, IŞİD ve diğer gruplar bu süre içerisinde 4900 terör saldırısı düzenledi.
Raporda bu sayının bu süre içerisinde tüm dünyada gerçekleştirilen terör saldırılarının yüzde 13’üne tekabül ettiği, bu orana üstlenilmeyen terör saldırılarının dahil edilmediği, dolayısıyla radikal dinci örgütlerin gerçekleştirdiği terör saldırısı oranının daha da yüksek olabileceği belirtildi.
Suriye ordusu
© SPUTNİK/
Suriye ordusu, iki Hristiyan köyünde kontrolü ele geçirdi
BİNLERCE KİŞİ KAÇIRILDI
Raporda yayınlanan rakamlara göre 2002 ile 2015 yılları arasında meydana gelen terör saldırılarında ölenlerin yüzde 26’sından IŞİD ve müttefikleri sorumlu.

IŞİD dışındaki terör örgütleri içerisinde, başta El Kaide olmak üzere Batı Afrika’da Boko Haram, Filipinler’deki Bangsamoro ile Mısır, Libya, Yemen ve Pakistan’daki terör örgütleri de sayılıyor. Ayrıca raporda IŞİD ve müttefiki örgütlerin 11 binin üzerinde insanı da kaçırdığı ve rehin aldığı belirtiliyor.
SALDIRILARIN COĞRAFİ KAPSAMI GENİŞLEDİ
Yayınlanan rapora göre 2013 yılına kadar terör saldırılarının yüzde 95’inin Irak’ta gerçekleştirilmiş olmasına karşın, bu tarihten sonra saldırıların coğrafi kapsamının genişlediği, saldırıların daha büyük boyutta ve sıklıkla gerçekleştirildiği tespit ediliyor.
EN KANLI SALDIRILAR IRAK’TA
IŞİD’in en ölümlü saldırılarının ise Irak’ın Tikrit kentinde 2014 yılında 1600 acemi askerin kaçırılıp çoğunun katledildiği saldırı ile, aynı ay Ninova kentindeki Baduş hapishanesinde 600 Şii mahkumun katledildiği saldırılar olduğu açıklandı.

Yorumlar kapatıldı.