İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bozdağ: Tutuklama 16 bin civarında

HSYK’nın Savcı Sarıkaya hakkında soruşturma başlattığını belirten Adalet Bakanı Bozdağ, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ortaya çıkan adli bilançoyu açıkladı: 16 bin civarında tutuklama, gözaltı işlemi devam eden 6 bin civarında, 7 bin 668 civarında adli kontrol kararı verilen var.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Anadolu Ajansı Editör Masası’nda soruları cevaplandırdı.  Darbe girişimi hakkında konuşan Bozdağ, “16 bin civarında tutuklama, gözaltı işlemi devam eden 6 bin civarında, 7 bin 668 civarında adli kontrol kararı verilen var” bilgisini verdi.
Bozdağ, Umut Kitabevi’nin bombalanmasının ardından hazırladığı iddianamede dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ı ‘suç işlemek için örgüt kurmakla’ suçlayan ve hâlen Ankara Cumhuriyet Savcısı olarak görev yapan Ferhat Sarıkaya hakkında HSYK’nın soruşturma başlattığını belirtti.  “Ferhat Sarıkaya ile ilgili HSYK soruşturma başlattı. Kurul müfettişi eliyle Sarıkaya’nın durumu inceleniyor” dedi.
Bozdağ, ABD’nin Fethullah Gülen’i Türkiye’ye iade edeceğine inancını dile getirirken şöyle konuştu:
“Artık Fethullah Gülen, ABD için de başka bir ülke için de kullanışlı bir maşa olma vasfını yitirmiştir. ABD yetkililerinin açıklamalarından iade talebini önemsedikleri mesajı çıkıyor. Umarız ABD yönetimi Türk halkının dostluğunu önemseyerek bu konuyu ele alır. ABD büyük bir devlettir. Bu Fetullah Gülen teröristini Türkiye’ye iade edeceğine inanıyorum.
Güneşin varlığını ispat için delile hacet var mı? Türkiye’de bu darbe teşebbüsünün Fetullah Gülen tarafından gerçekleştirildiğini herkes gibi ABD yönetimi de biliyor. Bunun, hukuksal açıdan iade prosedürünün işlemesi rutin bir iş, olacak. Ama biz bu meseleyi sadece dosyadaki deliller açısından değerlendirirsek, o zaman iadenin anlamı da ortadan kalkar. ABD iade etse de etmese de bu siyasi bir karar olacaktır.”
“15 Temmuz ve 7 Ağustos Türkiye’de darbelerin yapılamayacağının ilanı”
Gülen örgütünün deşifre olduğunu söyleyen Bozdağ, milletin Türkiye’de darbelere izin vermeyeceğini gösterdiğini ifade etti:
“Deşifre oldu artık, istihbarat okulları zinciri artık faş olmuştur. Türkiye’de bu iş bitmiştir, başka ülkelerde de bitmiştir. PKK, DAEŞ ile FETÖ’nün zihniyeti aynı. Gelin, zihinleri uyuşturan bu sapık anlayışın arkasından giderek prim vermeyin. ‘Altın nesil’ dediler bir neslin altını oydular, az kalsın devletimizin de altını oyacaklardı, halkımız izin vermedi.
15 Temmuz ve 7 Ağustos nedir? Bundan böyle darbelerin Türkiye’de yapılamayacağının, milletin izin vermeyeceğinin ilanıdır. Ne dışarıdaki güçlerin talimatıyla hareket eden maşalar ne de içimizdeki hainler asla Türkiye’de kader tayini yapamazlar. FETÖ’cü terör örgütü veya başka yapının Türkiye’de darbe teşebbüsüne kalkışacağına ihtimal vermiyorum.”
İşkence iddiaları
Bozdağ, gözaltına alınanlara işkence yapıldığı iddiaları hakkında da “Burada gözaltına alınmadan önceki çatışma sırasında meydana gelmiş eserleri, ‘gözaltından sonraki işkencenin emaresi olarak’ göstermek çok büyük bir çarpıtmadır. Dosyalar açıktır. Uluslararası kuruluşların işkence yapıldığı iddiaları subjektif. Türkiye işkenceye karşı sıfır tolerans uygulayan bir ülkedir” dedi.
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHS)  ‘Devletin varlığını tehdit eden şartlarda’ askıya alınabildiği 15. maddeye atıfta bulunan Bozdağ, “AİHS’nin geçici 15. maddesini askıya aldık ama her şeyi askıya almadık. İşkence konusunu askıya almadık, ikincisi işkenceye zaman aşımını ortadan kaldırdık, sıfır toleransı biz hayata geçirdik. Bu konudaki haberler, yorumlar, Türkiye’nin haklı mücadelesini, haklı pozisyonunu gölgelemek için bu FETÖ örgütünün mensupları tarafından bilinçli şekilde, dışarıda yaptırılan, yapılan haberler, yorumlardır. Bir kısmının da parayla yaptırıldığını buradan ifade etmek isterim” diye konuştu.
Kaynak: AA

Yorumlar kapatıldı.