İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türkiye tepki gösterince Papa ifade değiştirdi

Ermenistan ziyareti sırasında 1915 olayları için geçen yılki gibi küstahlık sergileyerek yine ‘Ermeni soykırımı’ ifadesini kullanan Papa Francesco Türkiye’nin tepkisiyle karşılaşınca ifade değiştirdi. Ermenistan ziyareti dönüşü uçakta gazetecilere açıklama yapan Papa Francesco, konuşma metninde olmamasına rağmen neden tekrar “soykırım” ifadesini kullandığını açıkladı. Gücendirmek için bu ifadeyi kullanmadığını söyleyen Papa, “Ermenistan Cumhurbaşkanı’nın (Serj Sarkisyan) konuşmasındaki vurguyu duydum. Bunun üzerine geçen yıl söylediğimi şimdi söylemesem tuhaf kaçardı” dedi.

Geçen yıl 1915 Olayları’nın 100’üncü yılı münasebetiyle Vatikan’da düzenlediği ayinde “Yüzyılın ilk soykırımı Ermenilere yapılandır” ifadeleriyle Türkiye-Vatikan arasında diplomatik krize neden olan Papa, Ermenistan’a ziyaretinin ilk gününde de, cumhurbaşkanlığı sarayında “soykırım” kelimesini kullanmıştı.
Bir gazeteci, Türkiye’nin sert tepkisiyle karşılaşan Papa’ya uçakta, “Neden hazırlanan metinde yer almayan ‘soykırım’ kelimesini, cumhurbaşkanlığı sarayındaki konuşmanızaeklemeye karar verdiniz? Bunun, böyle acı bir konuda barış için faydalı olacağını mı düşünüyorsunuz?” sorusuna şöyle yanıt verdi:
“Ben Arjantinde’yken, Ermeni kıyımından bahsedildiğinde hep ‘soykırım’ kelimesi kullanılıyordu. Buones Aires Katedrali’nde (başpiskoposken) soldaki üçüncü sunağa da, Ermeni soykırımını hatırlatan taş bir haç koymuştuk. Ben başka bir kelime bilmiyordum. Roma’ya geldiğimde ise başka bir ifade, Büyük Kötülüğü (Metz Yeghern) duydum. Bana soykırımın saldırgan bir kelime olduğunu söylüyorlar. Ben her zaman, geçen yüzyılda yapılan 3 soykırımdan bahsettim: Ermenilere yapılan, Hitler’in yaptığı ve Stalin’in yaptığı. Afrika’da bir tane daha oldu, ancak iki büyük savaşın yörüngesinde bu üç tanesi oldu.”
“HERKES PROTESTO ETME HAKKINA SAHİPTİR”
“Bazıları bana bunun gerçek olmadığını, bir soykırım yapılmadığını (Ermenilere karşı) söylüyor” diye sözlerini sürdüren Papa şöyle konuştu: “Bir avukat bana, bunun teknik bir kelime olduğunu, ‘kıyım’ ile eş anlamda olmadığını, soykırımı beyan etmenin, bazı şeyleri onarmayı (tazminat gibi) gerektirdiğini söyledi. Geçen yıl Vatikan’daki ayin için konuşmamı hazırlarken, selefim 2. Jean Paul’ün de bu kelimeyi kullandığını gördüm (2001’de), ben de tırnak içinde buna atıfta bulundum. Bu iyi karşılanmadı, Türk hükümetinden bir açıklama yapıldı ve kısa sürede buradaki büyükelçisini (Mehmet Paçacı) Ankara’ya çağırdı. O çok başarılı bir büyükelçi. O, birkaç ay önce yeniden görevine döndü (Şubat 2016). Herkes protesto etme hakkına sahiptir.”
“SARKİSYAN’IN KONUŞMASINDAN ETKİLENDİM”
Ermenistan’da, konuşma metninde bu kelimenin olmadığını kabul eden Papa, “Ancak Ermenistan Cumhurbaşkanı’nın konuşmasındaki vurguları duyunca, geçen yıl söylediğimi şimdi söylemesem tuhaf kaçardı” dedi.
Cuma günü yaptığı bu konuşmasında başka bir şeyi vurgulamak istediğini dile getiren Katoliklerin ruhani lideri, “Bu soykırımda, bundan sonraki ikisinde de olduğu gibi, uluslararası büyük güçler başka bir yöne bakıyordu. 2. Dünya Savaşı boyunca bazı güçler, Auschwitz’e giden rayları bombalama imkanına sahipti ve bunu yapmadılar. Bu 3 soykırım bağlamında şu tarihi soru sorulmalı: neden bir şey yapmadınız? Bu doğru mu bilmiyorum, ama Yahudilere zulmederken Hitler’in, “Bugün Ermenileri kim hatırlıyor? Aynısını Yahudiler için yapalım” dediği söyleniyor. Ancak ben soykırım kelimesini, gücendirmek için değil, objektif olarak kullandım” diye konuştu.
Yeni Akit

                                                                                                                     

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: