İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ermeni Asıllı İran’lı Bürokrat Türkiye Güzergahını Devreden Çıkarmak İstiyor

Ermeni asıllı Karayolları müdürü Cevad Atriçyan, terör örgütü PKK’nın doğuda İran plakalı TIR’lara saldırı düzenlenmesi üzerine Türkiye’nin önlem alamadığını ve İran’ın alternatif transit geçiş yollarını araştırdığını belirtti… Alternatiflerden birinin İran, Gürcistan ve Bulgaristan arasında yapılacak üçlü toplantıyla masaya yatırılacağını söyleyen Atrçiyan, İran’ı Avrupa’ya bağlayacak yeni koridorun Karadeniz üzerinden sağlanabileceğini ifade etti. Atrçiyan, ” İran, Karadeniz üzerinden Avrupa’ya uygun bir transit yolu açabilir” diye konuştu… Türkiye’yi devre dışı bırakarak İran’ı Avrupa’ya bağlayacak diğer alternatifin Azerbaycan, Beyaz Rusya, Polonya ve Almanya güzergâhı olduğunu ifade eden İranlı yetkili, ” Bu güzergâh Türkiye güzergahından daha uzun ancak kamyoncuların can güvenliği sağlanmış olacak” dedi.

***
Ermeni asıllı Karayolları müdürü Cevad Atriçyan, terör örgütü PKK’nın doğuda İran plakalı TIR’lara saldırı düzenlenmesi üzerine Türkiye’nin önlem alamadığını ve İran’ın alternatif transit geçiş yollarını araştırdığını belirtti.
Ermeni asıllı İran’lıya bak!…
İran Karayolları Transit ve Sınır Geçişleri Genel Müdürü Muhammed Cevad Atrçiyan, İran kamyonlarının güvenliğini tam sağlama konusunda Türkiye’nin yetersiz kaldığını öne sürerek Türkiye’nin olmadığı alternatif transit geçiş seçeneklerini incelemeye aldıklarını kaydetti.
Alternatiflerden birinin İran, Gürcistan ve Bulgaristan arasında yapılacak üçlü toplantıyla masaya yatırılacağını söyleyen Atrçiyan, İran’ı Avrupa’ya bağlayacak yeni koridorun Karadeniz üzerinden sağlanabileceğini ifade etti.
Atrçiyan, ” İran, Karadeniz üzerinden Avrupa’ya uygun bir transit yolu açabilir” diye konuştu.
Diğer güzergâhlar uzun ancak güvenli
Türkiye’yi devre dışı bırakarak İran’ı Avrupa’ya bağlayacak diğer alternatifin Azerbaycan, Beyaz Rusya, Polonya ve Almanya güzergâhı olduğunu ifade eden İranlı yetkili, ” Bu güzergâh Türkiye güzergahından daha uzun ancak kamyoncuların can güvenliği sağlanmış olacak” dedi.
Geçmiş aylarda İran araçlarının defalarca Türkiye’de saldırıya uğradığını hatırlatan Atrçiyan, “Bir kaç aylık aradan sonra saldırlar tekrar başlamış durumda. Türkiye hükümeti bu konudan doğrudan sorumludur ve saldırıların engellenmesi için ciddi önlem almalıdır. Türkiye ya topraklarında güvenliği sağlamalı yahut güvenlik güçleriyle İran kamyonlarına eşlik etmeli” diye konuştu.
İranlı yetkili saldırıya uğrayan İran kamyonlarına tazminat ödenmesi konusunda yaptıkları girişimlere karşılık Türkiye’den bugüne kadar ikna edici yanıt alamadıklarını iddia etti.
16 Haziran’da Van’ın Çaldıran ilçesinde yol kesen teröristler, durdurdukları biri İran plakalı 5 TIR’ı ateşe vermişti.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: