İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

BM yetkilisinden, Karabağ’dan göç eden insanlara yardım çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserinin Ermenistan ofisi temsilcisi Christoph Bierwirth, Nisan 2016’da Dağlık Karabağ çatışmasının şiddetlenmesi, yeni zulümlere, insanların acı çekmesine  ve yerlerinden edilmesine yol açtığını kaydetti. Göç eden insanların büyük bir kısmını kadın, çocuk ve yaşlıların oluşturduğunu dile getiren temsilci, göç edenlerin çoğunun temas hattının yakınında bulunan Martakert’in Taliş ve Matağis köylerinin sakinleri olduğunu vurguladı.

Uluslararası Göçmenler Günü vesilesiyle düzenlenen etkinlik sırasında Bierwirth, göçmenlerin çoğunun hamile ve emziren anneler, hasta ve engelli kişiler olduğunu ve özel ihtiyaçları olduğunu vurguladı.
İnsanların yanında durmaya ve her şeyi hükümetin omuzlarına bırakmamaya davet eden Bierwirth, şimdiye dek Karabağ’da zarar gören 1400 kişiye yardım edildiğini bildirdi. Daha sonraki adımlardan bahsetmeyen temsilci, gerektiği takdirde her zaman insanların yanında durmaya hazır olduklarını ifade etti.
Bierwirth, Ermenistan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanlarının görüşmesi ile katoliklerin ruhani lideri Papa Francisco’nun Ermenistan ziyaretinden sonra gerginliğin düşeceğini ümit ettiğini dile getirdi.
12 Nisan’da ise BM Genel Sekreterinin resmi temsilcisi Stefan Dyujarrik , başta kadın, çocuk ve yaşlılar olmak üzere yüzlerce insanın, Dağlık Karabağda şiddetlenen çatışmalar yüzünden kendi evlerini terk etmeye mecbur kaldıklarını duyurmuştu.
Kaynak:   Ermenihaber.am

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: