İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Adam Schiff: Sumgait katliamları Ermeni düşmanı propagandanın zirvesiydi

Sumgait katliamları rastlantı değildi, bunlar yıllardır sürdürülen azılı Ermeni düşmanı propagandanın sonucuydu. Beyanat ABD Cumhuriyetçi Partili Kongre üyesi Adam Schiff’ten geldi. Azerbaycan’ın Sumgait kentinde Ermenilere dönük katliamların saygıyla anılması çağrısında bulunan Kongre üyesi, 1988 yılında bu bunu izleyen 3 gün esnasında Azerbaycan’da Ermenileri katledip işkencelere uyguladıklarını, yüzlerce Ermeninin katledilip yaralandığını, kadın ve kızlara tecavüz edildiğini, katliam kurbanlarının işkence edilip, diri diri yakıldıklarını hatırlattı. Sağ kalanların evlerini ve işlerini terk ettiklerini belirten Schiff: ″Azerbaycan yönetimi Sumgait katliamlarının vahşetini bu güne dek örtbas ederek, suçluların cezalandırılması yönünde çok az çaba gösterdi. Avcak şiddet bununla bitmedi. Sumgait katliamlarını 1990’da Bakü’deki Ermeni katlimları izledi.

Sumgait katliamları ve bunları takip eden Ermenilere dönük eziyetler, bir dönemin mamurlaşan 450 bin Ermeni sakinin yok olmasına ve Dağlık Karabağ sakinlerine karşı başlayan savaş tansiyonunun yükselmesiyle sonuçlandı.″.
Kongre üyesi, savaşın iki taraf için de kayıplarla sonuçlandığı Ermenistan için olduğu gibi Azerbaycan’da da yaklaşık 1 milyon mültecinin oluşmasına sebep olduğunu kaydetti.
Schiff sözlerinin devmında şunları kaydetti:
″Zaman Sumgait, Kirovabad ve Bakü katliamlarının yaralarını iyileştirmdi. Tam tersine Ermenilere yönelik husumet Azerbaycan’da kabul görmekte olup, bunun en bariz örneği, Ermeni Ordusu Tğm. Gurgn Margaryan’ı (Macaristan’da NATO İngilizce Dil Kursu esnasında-Ed.) vahşic katleden Azerbaycan Ordusu Yzbş. Ramil Safarov’dur.
Safarov sözüm ona cezasını(n kalan kısmını-Ed.) Çekmek üzere Azerbaycan’a iade edildi. Ancak bunun yerine ona af, askri rütbe bahşedişldi ve Bakü sokaklarında kahraman gibi yürümekte″ dedi.
Schiff, Sumgait Ermenilrine yönelik saldırıların Ermenistan ve Azerbaycan arasında Dağlık Karabağ çatışmasını yarattığını ifade ederek ″Ve bugün Azerbaycan’ın tehlikli tutumu bölgede barış ve istikrarı tehdit tmektedir. Temas hattında topçu ve keskin nişancı ateşi Dağlık Karabağ Cumhuriyeti sakinlerinin gündelik hayatının bir parçasıdır. AGİT Minsk Grubuna durumda tansiyonun düşürülmesi ve Azerbaycan üzerinde, sınırda daimi gözlem teknolojileri konuşlandırılmasına mutabakatını vermesi için baskı uygulanması çağrısında bulundum″ dedi.
Sumgait katliamları yıldönümünün saldırganlık ve husumetin engelsiz yayılmasının sonuçlarını ortaya koyduğunu hatırlatan Kongre üyesi:
″Bu yıl Ermeni Soykırımının  101. Yılıdır. Bunların dün, 28 veya 100 yıl önce işlenmiş olmasından bağımsız olarak, benzeri suçların tanınmamış olarak kalmasına, müsaade etmemeliyiz. Tarihin bu suçları tekrar etmeyeceği umuduyla, nefret üzerine bina olmuş tüm suçları kınamak ve onların kurbanlarını yad etmek moral borcumuzdur″ dedi.
Ermenistandan haberler – NEWS.am

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: