İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

3 bin 500 yıllık pantolon Ermeni iddialarını çürüttü

Dünyanın en eski pantolonunun diz kısmında bulunan şeritlerin üzerindeki damgalarla Dr. Mustafa Aksoy’un çalışmasıyla Anadolu’da kilim ve çorapların üzerindeki motiflerle aynı olduğu tespit edildi… 3 bin 500 yıllık damganın Rize’nin Hemşin ilçesindeki yöresel el dokuması çorapların üzerinde de yer alması, Ermeni Diasporası’nın yıllardır Hemşin ile ilgili ortaya attığı asılsız iddiaları bir kez daha çürüttü. (Kendin pişir kendin ye. Demek ki 3500 yıl önce Hemşin’de Ermeniler değil Türkler varmış. 🙂 HYETERT)

***
Ermeni Diasporası’nın Rize’nin Hemşin ilçesinde yürüttüğü “Hemşinlilerin aslen Ermeni olduğu” yönündeki çalışmalar yeni bir bilimsel veriyle çürütüldü.
Ünlü Alman Arkeolog Dr. Jörg Wagner’in 2014 yılının sonlarına doğru Doğu Türkistan’ın Turfan kenti yakınlarında antik bir Türk şehrinde yaptığı arkeolojik kazılarda 500’e yakın mezar bulunmuştu. Mezarlarda bulunan ve 3 bin 500 yıllık olduğu tahmin edilen pantolon ise bilim dünyası tarafından dünyanın en eski pantolonu olarak kabul edilmişti. Dünyanın en eski pantolonunun diz kısmında bulunan şeritlerin üzerindeki damgalarla Dr. Mustafa Aksoy’un çalışmasıyla Anadolu’da kilim ve çorapların üzerindeki motiflerle aynı olduğu tespit edildi.
ÖZ  TÜRKLER
3 bin 500 yıllık damganın Rize’nin Hemşin ilçesindeki yöresel el dokuması çorapların üzerinde de yer alması, Ermeni Diasporası’nın yıllardır Hemşin ile ilgili ortaya attığı asılsız iddiaları bir kez daha çürüttü. 

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: