İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Rusya: Türkiye ile tüm askeri ilişkileri askıya aldık

Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye’de olası hava kazalarının önlenmesi için açılan kırmızı hat da dahil olmak üzere Türkiye Silahlı Kuvvetleri ile tüm ilişkilerin askıya alındığını açıkladı. Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, kazaların önlenmesi için açılan sıcak hat da dahil olmak üzere Türkiye Silahlı Kuvvetleri ile tüm işbirliği kanallarının askıya alındığını açıkladı.

Konaşenkov’un açıklamasından satırbaşları şöyle:
“Daha önce alınan karara göre, Rusya Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri arasındaki tüm işbirliği kanalları askıya alındı. Buna Suriye’deki terörist yapılanmalarının imhası esnasında oluşabilecek hava kazalarını önlemek için başlatılan kırmız hat da dahil.
“Karadeniz Filosu’nda Türkiye Deniz Kuvvetleri ile faaliyetlerimizi koordine eden temsilcimizi Moskova’ya çağırdık.
“Türkiye, Rusya’nın askeri ataşesine Rus Su-24 uçağına yapılan saldırıyla ilgili belgeleri vermeyi reddetti.
“Türkiye Genelkurmay Başkanlığı yetkilileri, Rus ataşesine F-16 pilotları ile Su-24 pilotları arasındaki konuşmaları basına vermediklerini bildirdi. Bu bilgi, bugün basında çıkan ve pilotların konuşmasının yer aldığı iddia edilen haberlerin uydurma olduğunu kanıtlıyor.
“Hayatta kalan Su-24 pilotunun kurtarıldığı bölgede faaliyet gösteren terörist gruplar imha edildi.
“Suriye ordusu, Rus hava güçlerinin desteği sayesinde Lazkiye’nin kuzeyindeki dağlık bölgeleri kontrolü altına aldı.
“Rus uçaklarının Suriye’de Türkiye’den gelen bir insani yardım konvoyunu vurduğuna ilişkin haberler gerçeği yansıtmıyor.”
Ne olmuştu?
Türkiye Silahlı Kuvvetleri (TSK) 24 Kasım’da Suriye sınırında Rusya’ya ait bir savaş uçağını düşürmüş, paraşütle atlayan uçağın pilotlarından biri hayatını kaybetmiş, diğeri Suriye rejimi askerlerince kurtarılarak askeri üsse götürülmüştü.
Türkiye uçağın hava sahasını ihlal ettiğini, defalarca uyarıldığını ama ihlalden vazgeçmediğini, angajman kuralları çerçevesinde vurulduğunu, Rusya ise uçağın Türkiye hava sahasını ihlal etmediğini iddia ediyor.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: