İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

4. Uluslararası Van Gölü Film Festivali

Bajar Kültür Sanat Danışmanlığı öncülüğünde bu yıl 4’üncüsü gerçekleştirilecek Uluslararası Van Gölü Film Festivali’nin İstanbul’da tanıtımı yapıldı. Cezayir Restoran’daki basın toplantısına katılan Festival Başkanı Bager Oğuz Oktay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, festivalin ilk yola çıkışından itibaren sosyolojik konuları ele aldığını belirterek, ‘Bu yıl temamızı ‘Kültürel Miras: 100’leşme’ olarak belirledik’ dedi. Konuk ülkenin Ermenistan olduğunu kaydeden Oktay, ‘100 yıl önce, politik olarak her ne yaşanmışsa, bu kısım bizi ilgilendirmiyor. Biz kültürel mirasımıza tekrar bakmak ve kardeşliği pekiştirmek istiyoruz. Bence 80 milyonluk Türkiye Cumhuriyeti, 6 milyonluk Ermenistan’a şefkatle yaklaşmalı’ diye konuştu.

Oktay, festival kapsamında verilen ‘İnci Kefali (Darekh) Sinema Ödülleri’ne de değinerek, şunları aktardı:
‘Herhangi bir temaya bağlı olmadan, tema içi ve tema dışı her filmi festivale kabul ediyoruz. Böylelikle her yıl birçok sanatçıyı festivale konuk etmekle beraber, halkın sanatçılarla buluşmasını, film gösterimlerine ve diğer etkinliklere katılmasını sağlıyoruz. Ayrıca bu festival, Van’ın ve Van Gölü’nün tanıtımına da vesile olacaktır.’
Belgesel Filmler Jüri Üyesi Baran Uğurlu da festivalin teması olan yüzleşmeye dikkati çekti. Türkiye halklarını bir nara benzeten Uğurlu, ‘Aslında farklı tanelerden oluşan ama bir kabuğun içindeki nar gibiyiz’ ifadelerini kullandı.
Festivalde yarışacak ‘İçimdeki İnsan’ filminin yönetmeni Aydın Sayman ise festivallerin sinemaseverler ile sinemacıların buluşmasına vesile olduğunu ifade etti.
Van’da 6-12 Aralık’ta gerçekleştirilecek festivale yapılan başvurular, Bilal Bulut, Rojda Şükran Demir, Mehmet Ünal ve Neslihan Kültür’den oluşan Festival Ön Jürisi tarafından değerlendirildi.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: