İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ABD’de “Hıristiyan Suriyeli Mültecileri Alalım” Tartışması

ABD’de Paris saldırılarından sonra ülkeye kabul edileceği vaadedilen 15 bin Suriyeli mülteci konusunda tartışmalar çıktı. Bazı milletvekilleri “sadece Hıristiyanları alalım” teklifinde bulundu. ABD’de Fransa’nın başkenti Paris’teki terör saldırısının ardından ülkeye kabul edileceği vaad edilen 15 bin Suriyeli mülteci konusunda tartışmalar devam ediyor. Yaklaşık 30 eyalet valisi, mültecileri istemediklerini açıkladı. Mültecilerin ülkeye girişini zorlaştıracak tasarının ise bugün kongrede oylamaya sunulması bekleniyor. Bazı milletvekillerinin ise “sadece Hıristiyan Suriyeli mültecilerin ülkeye girişine onay verilmesini” teklif etmesi tartışmaya yeni bir boyut kazandırdı.

TEPKİ ÇEKTİ
ABD Kongresi Temsilciler Meclisi Başkanı Cumhuriyetçi Partili Paul Ryan, milletvekillerinin “sadece Hıristiyan Suriyeli mültecilerin ülkeye girişine onay verilmesi” teklifine tepki gösterdi. Ryan, Kongre’de oylamaya sunulması beklenen tasarının, sadece güvenlik meselesi üzerine olacağı mesajını verdi. Ryan, “Bu dini bir test değil, sadece güvenlik testi olacak.” dedi. Amerikan halkının Suriyeli mültecilerin yaşadıkları kötü koşulların farkında olduklarını kaydeden Ryan, “Onlar sadece bu ülkenin güvenliği için basit güvenceler istiyor.” şeklinde konuştu.
“TÜM ÇOCUKLAR ALLAH’IN ÇOCUKLARIDIR”
Cumhuriyetçi Parti Senatörü John McCain de Ryan gibi kendi partisinin milletvekillerinden gelen bu teklife sert tepki gösterdi. “Benim inancıma göre tüm çocuklar Allah’ın çocuklarıdır.” diyen McCain, bu teklifi sunan milletvekilleri ile kesinlikle aynı fikri paylaşmadığını kaydetti.
İKİ YILDA 15 BİN SURİYELİ KABUL EDECEKTİ
ABD Dışişileri Bakanı John Kerry Eylül ayında yaptığı açıklamada, ABD’nin gelecek iki yılda kabul edeceği Suriyeli mülteci sayısını 15 bine çıkaracağını, 2017 yılı itibariyle toplamda 100 bin mülteciyi kabul edeceklerini açıklamıştı.
OBAMA ONAY VERMEYECEK
Öte yandan Beyaz Saray yönetimi, Suriyeli mültecilerin ülkeye girişini zorlaştıracak herhangi bir tasarıya ABD Başkanı Barack Obama’nın onay vermeyeceğini duyurdu.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: