İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Amerikan Ermeni Kongresi Ermenistan ve Karabağ’da mayın temizlik insiyatiflerini genişletiyor

Amerikan Ermeni Kongresi (AAA) Ermenistan ve Karabağ’da mayın temizlik insiyatiflerinin genişletilmesi yolunda çalışmalar yürütüyor…2002 yılında AAA MLI köpekler aracılığıyla mayın temizleme kampanyası ilk katılımcılarından biri oldu ve bu amaçla Ermenistan için 6 köpek (MDD) temin edildi… HALO Trust çalışanlarının  2000 yılından bu yana Dağlık Karabağ’daki mayınlarla kaplı arazinin %90’nı temizlediklerini bunun sonucunda 66.718 dönüm arazinin kullanılabilir hale geldiğin kaydedelim.

***
Amerikan Ermeni Kongresi (AAA) Ermenistan ve Karabağ’da mayın temizlik insiyatiflerinin genişletilmesi yolunda çalışmalar yürütüyor. AAA’nın konuya ilişkin yaptığı duyuruda, geçtiğimiz ay AAA Konsey üyeleri Annie Totah ve İcra Direktörü Bryan Ardouny Marshall Enstitüsü (MLI) ‘Mayın Temizlik Yöntemleri başlıklı yıllık etkinliğe katıldılar, etkinlik çerçevesinde köpekler aracılığıyla (MDDSs) mayın temizlik çalışmalarında bulunan ekiple bir araya geldiler. Anılan ekipler dünyanın tüm ülkelerinde benzeri köpeklerin sayısını artırmaya çalışmakta.
MLI mayın temizlik çalışmalarında Enstitüsünün partnörü ve onyıllardır Ermenistan ve Karabağ’da mayın temizlik çalışmaları gerçekleştiren HALO Trust inisiyatiflerinin destekçisi AAA halihazırdaki mayın temizlik çalışmalarına ilişkin memnuniyetini belirtmekte.
2002 yılında AAA MLI köpekler aracılığıyla mayın temizleme kampanyası ilk katılımcılarından biri oldu ve bu amaçla Ermenistan için 6 köpek (MDD) temin edildi. Azerbaycan ve Ermenistan sınırı ve temas hattında mayın temizlik çalışmalarında kullanılan bu köpekler bugün tarımda, otlaklarda vd. tarımsal amaçlar yanısıra ulaştırma ve altyapı projelerinde  kullanılmaktalar.
Geçtiğimiz ay HALO Trust Direktörü Andrew Moore ve HALO Trust ABD İcra Direktörü Tom Fost AAA üyeleriyle Ermenistan ve Dağlık Karabağ’a ilişkin cari programlar ve kazanımları değerlendirmek üzere buluştular.
Tom Fost buluşmada birçok Amerikalı Ermeni’nin Dağlık Karabağ’da mayınlarla kaplı alanlara ilişkin sorunlar olduğunu ve mayınlarla ilgili vakalarda nüfus başına hatta Kamboçya ve Afganistan’dan bile daha fazla olay kaydedildiğini bilmedikleri belirtti. Fost, AAA’ya bu insani meselede kamuoyu bilincinin yükseltilmesine yönelik çalışmaları için teşekkür etti. Halo Trust’ın amacının Karabağ’da mayınlarla kaplı tüm alanların temizlenmesi olduğunu belirtti.
HALO Trust çalışanlarının  2000 yılından bu yana Dağlık Karabağ’daki mayınlarla kaplı arazinin %90’nı temizlediklerini bunun sonucunda 66.718 dönüm arazinin kullanılabilir hale geldiğin kaydedelim.
Ermenistandan haberler – NEWS.am

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: