İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kayıp iki Ermeni şairden şiirler

İş Bankası Kültür Yayınları’nın Kayıp Şairler dizisinin 5. kitabı Balkıs’da Garbis Cancikyan ve Haygazun Kalustyan’ın şiirleri yer alıyor… İş Bankası Kültür Yayınları, günümüz okurunu, bir dönem hatırı sayılır eserler üretmiş ama geniş kitlelere ulaşamamış değerli şairlerle buluşturduğu Kayıp Şairler dizisine bir yenisini daha ekledi. Garbis Cancikyan ve Haygazun Kalustyan’ın 1942 yılında yayınladıkları Balkıs, serinin 5. kitabı olarak özgün tasarımıyla raflardaki yerini aldı.

***
İş Bankası Kültür Yayınları’nın Kayıp Şairler dizisinin 5. kitabı Balkıs’da Garbis Cancikyan ve Haygazun Kalustyan’ın şiirleri yer alıyor
– Şimdi yalnızım                                                                                                
– Ocağın altısında doğdum ben
Yapyalnız bakıyorum                                                                                           
Ateş yüreğimde tüter
İçimde konuşmayan bir lisan                                                                             
Kılıç alnımda, doğdum ben
Bir iki satır şiir                                                                                                                               G. Cancikyan
Ve bütün yaşamak isteyenlerin arzusu                                                                                      
                                               H. Kalustyan
İş Bankası Kültür Yayınları, günümüz okurunu, bir dönem hatırı sayılır eserler üretmiş ama geniş kitlelere ulaşamamış değerli şairlerle buluşturduğu Kayıp Şairler dizisine bir yenisini daha ekledi. Garbis Cancikyan ve Haygazun Kalustyan’ın 1942 yılında yayınladıkları Balkıs, serinin 5. kitabı olarak özgün tasarımıyla raflardaki yerini aldı.
Orhan Veli, Melih Cevdet ve Oktay Rıfat’ın öncülüğünde 1941 yılında başlatılan, ölçüsüz, uyaksız yeni bir şiir akımı olan Garip’ten etkilenen şairler, sıradan insan hikâyelerine odaklandıkları şiirlerinde realist bir yaklaşım benimsemişlerdi.
Garip ırmağına sessiz sedasız katılan bu iki özel şairin eserleri Ahmet Oktay’ın danışmanlığında, Rûken Kızıler’in editörlüğünde İş Bankası Kültür Yayınları etiketiyle yeniden gün yüzüne çıkıyor.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: