İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Batı Ermenistan’a daha çok baskı yapacak

Azerbaycan /Bakü/Trend Haber Ajansı- Türkiye Masası /- Stratejik Araştırma Merkezi Strategic Outlook Eş Başkanı Mehmet Fatih Öztarsu Trend Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, yeni dönemde Avrupa’nın Karabağ’a daha fazla önem vereceğini ve uzlaşmadan kaçan Erivan yönetiminin Avrupa’nın baskısıyla karşılacağını bildirdi. Avrupa’nın 2008’deki Rusya-Gürcistan Savaşı’ndan sonra bölgede azalan etkisini artırmayı hedeflediğini açıklayan uzaman, özellikle bölgedeki çatışmalar konusunda Avrupa’nın yeniden söz sahibi olmasını hedeflediği ifade etti.

Erivan’ın ise, Avrasya Ekonomik Birliği’ne girerek Avrupa’yı hayal kırıklığına uğrattığını vurgulayan Öztarsu, “Rusya’nın artık Suriye’ye kadar uzanan hegemonyası Avrupa ve ABD için endişe verici bir durum. Bu yüzden ABD’nin Orta Asya açılımı ve Avrupa’nın Kafkasya’ya ve Doğu Avrupa’ya daha fazla yakınlaşması gerçekleşecektir.” dedi.
Öztarsu : “Bu yüzden Karabağ meselesinde, uluslararası hukuka aykırı davranan Ermenistan sürekli uyarılacaktır. Yeni dönemde Avrupa’nın Karabağ’a daha fazla önem verecek.” şeklinde konuştu.
Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi dün, Ermenistan’ın işgal gölgelerden askeri güçlerini çıkarması yününde kanun tasarısnı kabul etti.
Azerbaycan ve Ermenistan arasında 1988 yılı itibari ile çıkan çatışmalar, Ermenistan Silahlı Kuvvetleri tarafından Azerbaycan’a ait Dağlık Karabağ ve etraf 7 bölgenin işgaline neden oldu. 1994 yılında sağlanan ateşkes anlaşması ile sorunun çözümlenmesi AGİT Minsk Grubu tarafından yürütülüyor.
BM’in Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarını işgalden azat etmesine ilişkin aldığı 4 karar halen uygulanmıyor.
Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarına saldırması sonucu 1 milyondan fazla insan evlerini terk etmek zorunda kaldı.
Muhabir: Anahanım Hidayetova
Twitter:@Anahanum
Gazeteci ile bu adresle irtibat kura bilirsiniz agency@trend.az
Twitter hesabımız @trend_tr

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: