İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi ’nden Ermenistan’a acil çağırı

Azerbaycan/Bakü/Trend Haber Ajansı/- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (PACE) Ermenistan’a çağrı yaptı. Konuya ilişkin PACE tarafından yapılan tasarı ocak 2016’da zirvede görüşülecek. Tasarıda, Ermenistan’ın işgal olunmuş Azerbaycan topraklarından, Karabağ’dan askeri güçlerini çıkarılması için çağrı yaptığı bildiriliyor. PACE, ayrıca Azerbaycan ve Nahçivan arasında koridorun oluşması için çalışmaların yürütülmesini çağırısında bulundu.

PACE Karabağ sorumlusu Robert Walter,2014 yılından itibaren 100’den fazla kişinin ölümüne neden olan Karabağ sorununun çözülmemesinin ertelenmesi, durumu daha da kötüleştirebileceğini ve iki PACE üye ülkesi, Ermenistan ve Azerbaycan arasında silahlı çatışmaya neden olabileceğini bildirdi.
Parlamenterler Meclisi, bölgede güvenliğin sağlanması için barış gücünün oluşturulması için çağırı yaptı.
Azerbaycan ve Ermenistan arasında 1988 yılı itibari ile çıkan çatışmalar, Ermenistan Silahlı Kuvvetleri tarafından Azerbaycan’a ait Dağlık Karabağ ve etraf 7 bölgenin işgaline neden oldu. 1994 yılında sağlanan ateşkes anlaşması ile sorunun çözümlenmesi AGİT Minsk Grubu tarafından yürütülüyor.
BM’in Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarını işgalden azat etmesine ilişkin aldığı 4 karar halen uygulanmıyor.
Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarına saldırması sonucu 1 milyondan fazla insan evlerini terk etmek zorunda kaldı.
Gazeteci ile bu adresle irtibat kura bilirsiniz agency@trend.az
Twitter hesabımız @trend_tr

http://tr.trend.az/scaucasus/armenia/2452948.html

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: