İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sarkisyan: Dağlık Karabağ Ermeni toprağı

R. Mangasaryan
Ermenistan Devlet Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Sarkisyan “Dünyanın en çok askeri birlik bulunan bölgelerinden olan Dağlık Karabağ, Ermenistan toprağıdır” dedi. Devlet başkanı böylece tartışmalı Dağlık Karabağ’ın Ermenistan tarafından ‘işgal edilen’ topraklar üzerinde var olduğunu resmi olarak ilk kez kabul etmiş oldu.
***
Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan, Azerbaycan ile Ermenistan arasında ihtilaf konusu olan Dağlık Karabağ’ın Ermeni toprağı olduğunu iddia etti. Sarkisyan, böylece bölgenin ‘işgal’ edildiğini ilk kez kabul etmiş oldu.
Sarkisyan, bu ifadeleri Ermeni iddialarının 100. yıldönümü için yapılacak etkinliklerin hazırlıklarıyla ilgili hükümet toplantısındaki konuşmasında kullandı. Ermeni lider, Dağlık Karabağ’ın çevresindeki 7 kentin de Ermenistan’a ait olduğunu öne sürdü.

Yukarı Karabağ
© SPUTNİK/ R. Mangasaryan
“Karabağ meselesi iki taraf için travmaya dönüştü”
Ermenistan Devlet Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Sarkisyan “Dünyanın en çok askeri birlik bulunan bölgelerinden olan Dağlık Karabağ, Ermenistan toprağıdır” dedi.
Devlet başkanı böylece tartışmalı Dağlık Karabağ’ın Ermenistan tarafından ‘işgal edilen’ topraklar üzerinde var olduğunu resmi olarak ilk kez kabul etmiş oldu. Zira Ermenistan daha önce bölgedeki olayları, bağımsız bir devlet isteyen Dağlık Karabağlı Ermeni halkının siyasi iradesi ve ‘ayrılıkçı çatışması’ olarak tanımlıyordu.
SARKİSYAN’DAN AZERBAYCAN’A TEHDİT
Konuşmasında Azerbaycan’ı tehdit eden Sarkisyan “Artık harekete geçeceğiz. Düşmanımız küstahça hareketlerini sineye çektiğimizi düşünmemesi için cezalandırıcı tedbirler de alacağız. Azerbaycan yönetiminin, halka çektirdikleri için mutlaka hesap vermesini sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

Yorumlar kapatıldı.